11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Зошто Индискиот Океан може да биде кинеската “Ахилова пета” во војната со Тајван

Секој ден, речиси 60 целосно натоварени многу големи носачи на сурова нафта пловат меѓу Персискиот Залив и кинеските пристаништа, носејќи околу половина од нафтата што ја напојува втората по големина економија во светот, вели Ројтерс во последната анализа.

Како што пловилата навлегуваат во Јужното Кинеско Море, тие пловат во водите контролирани од зголемената кинеска војска, од ракетните батерии и аеродромите во нејзините бази на спорните острови до нејзините скришум уништувачи од типот 055.

Но, кога го преминуваат Индискиот Океан, на кои им се придружуваат и други кои од Африка и Бразил се упатуваат кон Кина, на овие танкери им недостасува заштита во поморскиот театар во кој доминираат САД.

Десетина воени аташеа и научници велат дека ранливоста сега се испитува додека западните воени и академски стратези дискретно играат сценарија за тоа како би можел да еволуира или да ескалира конфликт со Кина околу Тајван или на друго место во Источна Азија.

Во голема војна, кинеските танкери со нафта во Индискиот Океан „би се многу ранливи“, рече Дејвид Брустер, научник за безбедност на Австралискиот национален универзитет.

„Кинеските поморски бродови ефикасно би биле заробени во Индискиот океан и … тие би имале мала или никаква воздушна поддршка, бидејќи нема свои бази или објекти на кои (Кина) би можела да се потпре“.

Четворица пратеници и осум аналитичари запознаени со дискусиите во западните и азиските престолнини, некои кои зборуваат под услов на анонимност за да разговараат за чувствителна тема, рекоа дека оваа трајна слабост им дава на противниците на Кина скала од опции за ескалација, особено во долг конфликт, како што е рускиот војна против Украина.

Овие сценарија се движат од операции за вознемирување и забрана против кинескиот брод што може да ги пренасочи бродовите на кинеската морнарица во регионот, до блокада и пошироко.

Во војна од сите размери, танкерите – способни да пренесат 2 милиони барели нафта – ќе бидат награди што треба да се потонат или заробат, како одраз на поморските акции од минатиот век во кои борците ги таргетираа економските ресурси на нивните непријатели, велат тројца аналитичари.

Овие опции може да се искористат за да се одврати Кина од преземање акција, или подоцна за да се зголемат трошоците за инвазија на Тајван.

Помалку јасно е како оваа ранливост ги менува пресметките на Пекинг кон Тајван, велат луѓето.

Кинеското Министерство за одбрана не одговори на прашањата за нејзината позиција во Индискиот Океан.

 

Related posts

Убедлива победа на Мицотакис, “згазена” Сириза

admin

Нови законски измени за распуштање на Судскиот совет, преседан за злоупотреба од секоја идна власт

admin

Османи во Мостар се фати за гитара

admin

ВО ЖИВО Избори во Турција: Од 35% избројани гласови, води Ердоган

admin

СОФИЈА СО КРИТИКИ ДО СКОПЈЕ ЗА ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ

ninja

Ковачевски му нудел на Мицковски „пола-пола“: Тоа е најфер, братски

admin