38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Израел и Хамас ги обновуваат борбите по истекот на примирјето

Пријавени се воздушни напади низ Газа и јужен Израел додека меѓународните посредници работат на обновување на примирјето, пишува  ФТ, пренесува Инбокс7.

Израел и Хамас ги продолжија борбите, завршувајќи го еднонеделното примирје во Газа, кое меѓународните посредници се надеваа дека ќе го продолжат на осми ден.

„Хамас ја прекрши оперативната пауза и дополнително пукаше кон израелска територија“, соопштија израелските одбранбени сили, додавајќи дека ја обновиле борбата со Хамас. До петокот попладне, ИД соопшти дека погодила 200 „терористички цели“. Палестинските здравствени власти објавија дека повеќе од 100 луѓе биле убиени во израелските напади.

Обновувањето на непријателствата во петокот го наруши кревкото примирје меѓу завојуваните страни, кое овозможи ослободување на околу 100 израелски жени и деца и странци кои беа заложници од Хамас и други палестински милитантни групи, во замена за околу 240 палестински жени и деца ослободени од израелски затвори.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во петокот го обвини Хамас дека не ја исполнил својата обврска да ги ослободи „сите киднапирани жени“. Израелската војска соопшти дека „во моментов напаѓа терористички цели на Хамас“ во појасот. Во Газа веднаш беа пријавени воздушни напади и артилериски напади по прекинот на примирјето.

Хамас и другите палестински милитантни фракции во петокот соопштија дека истрелале ракети врз градовите низ јужниот дел на Израел и до Тел Авив, како одмазда за обновените израелски воздушни напади, без да преземат одговорност за лансирањето од внатрешноста на Газа рано во петокот. Израелската војска, исто така, возврати откако ракети беа истрелани преку нејзината северна граница со Либан од страна на Хезболах, паравоената група поддржана од Иран, која е сојузник на Хамас.

Министерството за здравство на Газа соопшти дека 109 лица биле убиени во обновениот израелски напад. Четири деца се меѓу деветте лица убиени во јужниот град Рафах, според болницата Абу Јусеф ал-Наџар.

Related posts

ДИМОВСКИ: ГО НАЈДОВМЕ ВИНОВНИКОТ, ЈАС НЕ ЧУВСТВУВАМ ОДГОВОРНОСТ ЗА ДРЖАВЈАНСТВОТО ЗА ОНИШЧЕНКО

ninja

Сака ја “потопи” С.Македонија

admin

Сиљановска Давкова го разреши Муслиу, тој ја обвини дека попуштила пред политичките притисоци

admin

Тензиите во Косово – постои ли ризик за нова војна на Балканот?

admin

ВИДЕО | Две лица загинаа, четворица се повредени при уривање на авион во Унгарија

admin

Задолжителни ли се „онлајн визите“ за ЕУ? – Информации и дезинформации во интернет просторот

admin