10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

ИНФОГРАФИК | Колку европејци живеат под кирија?

Дали знаевте дека во ЕУ во 2022 година, 69% од населението живеело во домаќинство кое поседува свој дом, додека останатите 31% изнајмувале станови? Најголем дел од сопственоста е забележан во Романија (95% од населението живеело во домаќинство кое поседува свој дом), Словачка (93%), Хрватска (91%) и Унгарија (90%).

Во сите земји на ЕУ, освен Германија, поседувањето било позастапено. Во Германија изнајмувањето беше нешто повообичаено со 53% од населението станари. Следеа Австрија (49%) и Данска (40%).

Related posts

КФОР најавува повлекување од општините на северно Косово

admin

Меџити контра ДУИ: Вие сте последните витези на Груевски

admin

Мицкоски: Ваквите уставни измени се неприфатливи

admin

Борел по средбите со Вучиќ и Курти: Имаме договор

admin

САД го повикуваат Пекинг да го ублажи одговорот на Иран на војната меѓу Израел и Хамас

admin

САД ЌЕ ПРОДОЛЖАТ ДА ВОВЕДУВААТ САНКЦИИ НА БАЛКАНОТ

ninja