10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Поставувањето на Џек Смит вклучува важна “грутка” за заговорот на Трамп

Специјалниот советник Џек Смит вклучи „навистина важна доказна грутка“ против поранешниот претседател Доналд Трамп, вели правниот аналитичар Глен Киршнер во саботата.

Смит е функционер назначен од Министерството за правда (ДП) и американскиот јавен обвинител Мерик Гарланд да ги надгледува сите федерални истраги кои се однесуваат на Трамп.

Досега, ова го вклучуваше неговото кривично обвинение за наводно лошо постапување со доверливи документи по напуштањето на Белата куќа во 2021 година и, уште позначајно, кривичното обвинение за неговите наводни напори да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година, кои доведоа до изборите на 6 јануари, 2021 година, немири во Капитол.

Трамп, фаворит за претседателската номинација на републиканците во 2024 година, остана на својата невиност и негираше дека не сторил нешто лошо.

Минатата недела, тимот на Смит поднесе барање до американската окружна судијка Тања Чуткан, која го надгледува случајот за мешање на изборите на Трамп, барајќи да им се дозволи да презентираат одредени докази кои се однесуваат на случајот пред поротата во Вашингтон, Д.С. Меѓу овие докази, објави Политико, има примери за минатите коментари на Трамп кои го оцрнуваат интегритетот на претседателските избори во САД во 2012 и 2016 година.

Трамп се кандидираше во 2012 година, но се откажа од барањето за републиканска номинација во 2011 година, подоцна оцрнувајќи ги резултатите од општите избори по победата на Барак Обама над Мит Ромни. Иако победи на изборите во 2016 година, тој сепак подоцна тврдеше дека измамата на гласачите го чинела народниот глас на Хилари Клинтон.

„Тие го демонстрираат заедничкиот план на обвинетиот за лажно обвинување за измама за изборните резултати што не му се допаѓаат“, напиша во поднесокот вишиот помошник специјален советник Моли Гастон.

Related posts

СДСМ во Приштина, ЕСП во Вашингтон

admin

Расте притисокот Рамиз Мерко да се повлече од функцијата

admin

САД БАРААТ ОД КОСОВО ДА ЗАПОЧНЕ ПРЕГОВОРИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЗАЕДНИЦА НА ОПШТИНИ СО СРПСКО МНОЗИНСТВО

ninja

ДУИ ја засилува реториката против „олигарсите“

admin

ЕУ ќе и додели на Турција 400 милиони евра за санација на последиците од земјотресите

admin

Има ли владата план како да поминат уставните измени?

admin