36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Поставувањето на Џек Смит вклучува важна “грутка” за заговорот на Трамп

Специјалниот советник Џек Смит вклучи „навистина важна доказна грутка“ против поранешниот претседател Доналд Трамп, вели правниот аналитичар Глен Киршнер во саботата.

Смит е функционер назначен од Министерството за правда (ДП) и американскиот јавен обвинител Мерик Гарланд да ги надгледува сите федерални истраги кои се однесуваат на Трамп.

Досега, ова го вклучуваше неговото кривично обвинение за наводно лошо постапување со доверливи документи по напуштањето на Белата куќа во 2021 година и, уште позначајно, кривичното обвинение за неговите наводни напори да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година, кои доведоа до изборите на 6 јануари, 2021 година, немири во Капитол.

Трамп, фаворит за претседателската номинација на републиканците во 2024 година, остана на својата невиност и негираше дека не сторил нешто лошо.

Минатата недела, тимот на Смит поднесе барање до американската окружна судијка Тања Чуткан, која го надгледува случајот за мешање на изборите на Трамп, барајќи да им се дозволи да презентираат одредени докази кои се однесуваат на случајот пред поротата во Вашингтон, Д.С. Меѓу овие докази, објави Политико, има примери за минатите коментари на Трамп кои го оцрнуваат интегритетот на претседателските избори во САД во 2012 и 2016 година.

Трамп се кандидираше во 2012 година, но се откажа од барањето за републиканска номинација во 2011 година, подоцна оцрнувајќи ги резултатите од општите избори по победата на Барак Обама над Мит Ромни. Иако победи на изборите во 2016 година, тој сепак подоцна тврдеше дека измамата на гласачите го чинела народниот глас на Хилари Клинтон.

„Тие го демонстрираат заедничкиот план на обвинетиот за лажно обвинување за измама за изборните резултати што не му се допаѓаат“, напиша во поднесокот вишиот помошник специјален советник Моли Гастон.

Related posts

Италија потпиша договор за испраќање мигранти во Албанија

admin

Пак сме пред „историска седмица“

admin

Студија: Балканските народи се генетски слични!

admin

Ердоган ја постави новата влада, елиминирани трите претенденти за негов наследник

admin

Ѓорчев: Ќе направиме влада без СДСМ и ДУИ

admin

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВОЈНА МЕЃУ НАТО И РУСИЈА, РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ

ninja