38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Тешки судири меѓу Израел и Хамас во Кан Јунис

Израелските сили и борците на Хамас се вклучија во тешки борби во понеделникот во и околу Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, додека борбите беа во тек во градот Газа на север.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања соопшти дека дистрибуцијата на помош во Газа во голема мера е запрена, освен во областа Рафах во близина на египетската граница, со интензивните борби и ограничувањата на пристапот до главните патишта кои ги спречуваат хуманитарните операции.

Борбите протераа околу 1,9 милиони луѓе од своите домови во Газа, а многумина бараат засолниште на југ во преполнети објекти поради предупредувањата за лошите санитарни услови и заканата од зголемување на заразните болести.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања соопшти дека десетици илјади луѓе пристигнале во Рафа во текот на изминатата недела. Во истото време, Израел ја прошири својата војна против милитантите на Хамас на југ, вклучувајќи ги и операциите во Кан Јунис, вториот по големина град во Газа.

Делегација на амбасадори на Советот за безбедност на ОН во понеделникот отпатува на границата меѓу Египет и Газа за да се состане со претставници на ОН за помош и хуманитарни организации вклучени во испораката на помош.

Франција, Германија и Италија побараа во понеделникот нови санкции на Европската унија против Хамас.

Министрите за надворешни работи на трите земји во писмо до шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рекоа дека санкциите ќе покажат силна посветеност во борбата против инфраструктурата и финансиската поддршка на Хамас.

Министрите не наведоа конкретни санкции што треба да се следат, но рекоа дека тие треба да овозможат таргетирање на членовите на Хамас, групите поврзани со милитантите и поддржувачите на Хамас.

Хамас е на списокот на Европската унија и САД како терористичка организација.

Соединетите Држави во неделата соопштија дека израелската војска не успева во најавената намера да заштити што е можно повеќе палестински цивили.

„Императив е цивилите да бидат заштитени“, изјави државниот секретар Ентони Блинкен за емисијата „ Состојба на Унијата“ на Си-Ен-Ен. Тој рече дека Израел не успеал да ги заштити палестинските цивили додека ја продолжува својата офанзива против милитантите на Хамас.

Највисокиот американски дипломат рече: „Она што не го гледаме се времиња на деконфликт за да може да се донесе повеќе хуманитарна помош“ во Газа и „јасност на разграничување“ за областите каде Израел нема да нападне за цивилите да можат да најдат безбедно засолниште.

Генералното собрание на ОН во вторник ќе одржи итен состанок на кој ќе гласа за нацрт-резолуцијата со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот во Газа. Ријад Мансур, палестинскиот амбасадор во ОН, изјави за Асошиетед прес дека тоа е слично на резолуцијата на Советот за безбедност на која САД ставија вето во петокот.

Израел вети дека ќе го искорени Хамас откако милитантите на Хамас го нападнаа јужниот дел на Израел во ненадеен терористички напад на 7 октомври и убија околу 1.200 луѓе и заробија околу 240 заложници. Хамас, кој владее со Газа од 2007 година, сè уште држи околу 140 луѓе.

Министерството за здравство со кое раководи Хамас соопшти дека речиси 18.000 луѓе, главно жени и деца, се убиени во израелската воздушна и копнена офанзива во последните седум недели.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, во неделата ја опиша здравствената состојба во Газа како „катастрофална“, додавајќи дека ќе биде речиси невозможно да се подобри.

34-члениот одбор на СЗО донесе итен предлог со консензус за да обезбеди поголем медицински пристап во енклавата.

„Морам да бидам искрен со вас: овие задачи се речиси невозможни во сегашните околности“, рече Тедрос. Сепак, тој ги пофали земјите што пронајдоа заеднички јазик, велејќи дека тоа е првпат било каква иницијатива на ОН да биде договорена со консензус од почетокот на конфликтот.

Мустафа Баргути, палестински политичар кој ја предводи Унијата на палестински медицински комитети за помош со 25 тимови кои работат во Газа, рече: „Половина од Газа сега гладува“.

Тој рече дека 350.000 луѓе имале инфекции, вклучително и 115.000 со тешки респираторни инфекции. Тие, исто така, немаат топла облека, ќебиња и заштита од дождот, рече тој./VOA

Related posts

Главоболки за Путин: Индија не купува повеќе руска нафта

admin

Кампања врз кампања – од ЕУ одблизу до ЕУ поблиску

admin

Вагнер го запре бунтот, но покажа колку е слаб Путин

admin

ЕУ: СТОТИЦИ ИЛЈАДИ ПРЕРАНО ПОЧИНАТИ ПОРАДИ ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

ninja

Ескобар – Немаше да се постигне договор меѓу Белград и Приштина, без поддршката на Скопје

ninja

ПОЛИТИКО: Се празни касата на ЕУ, членките не даваат дополнителни средства

admin