6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Двајца израелски министри повикаа на иселување на Палестинците од Газа

САД денеска ги осудија контроверзните коментари на двајца израелски министри кои рекоа дека Палестинците треба да се охрабрат да емигрираат од Газа и еврејските доселеници да се вратат на опколената територија.

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека Вашингтон „ги отфрла неодамнешните изјави на израелските министри Безалел Смотрич и Итамар Бен Гвир кои се залагаат за преселување на Палестинците надвор од Газа“.

„Оваа реторика е запалива и неодговорна“, додаде Милер, кој ја повтори „јасната, конзистентна и недвосмислена“ позиција на САД дека „Газа е палестинска земја и ќе остане палестинска земја, при што Хамас повеќе нема контрола и нема терористички групи кои можат да му се закануваат на Израел“.

Бен Гвир, израелскиот министер за национална безбедност, повика во понеделникот да се промовира „решение за поттикнување на емиграцијата на жителите на Газа“.

Израел еднострано ги повлече последните свои војници и доселеници од Газа во 2005 година, ставајќи крај на присуството во Газа што започна во 1967 година, но одржувајќи речиси целосна контрола на границите.

Владата на премиерот Бенјамин Нетанјаху официјално не сугерираше дека има какви било планови за иселување на жителите на Газа или за испраќање еврејски доселеници назад на територијата откако изби актуелната војна на 7 октомври.

Но, Бен Гвир тврди дека заминувањето на Палестинците и повторното воспоставување на израелските населби „е правилно, праведно, морално и хумано решение“.

„Ова е можност да се развие проект за охрабрување на жителите на Газа да емигрираат во земјите ширум светот“, рече тој на состанокот на неговата ултранационалистичка партија Отзма Јехудит, или „Еврејска моќ“.

Неговите коментари уследија еден ден откако израелскиот крајнодесничарски министер за финансии Смотрич исто така повика на враќање на доселениците во Газа, подеднакво велејќи дека Израел треба да ги „охрабри“ 2,4 милиони Палестинци да ја напуштат Газа.

Најкрвавата војна досега во Газа беше предизвикана од нападите на Хамас врз Израел на 7 октомври, кои резултираа со смрт на околу 1.200 луѓе, повеќето од нив цивили, според Израел.

По најтешкиот напад во својата историја, Израел започна немилосрдно бомбардирање и копнена офанзива во која загинаа најмалку 22.185 луѓе, главно жени и деца, според Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас.

Поради тешките борби кои беснеат, 85 отсто од луѓето во Појасот Газа се внатрешно раселени, велат од Обединетите нации.

Related posts

Арсовска: Пожарот на мостот „Беласица“ е од несовесни граѓани, не знаеме колку ќе биде затворен

admin

Му влегле во куќата, физички го нападнале и му ги одзеле парите

admin

Брегу: Почна намалувањето на цените за роаминг меѓу Европската yнија и Западен Балкан

admin

МИЦКОСКИ: ЕВРОПСКИТЕ ВРЕДНОСТИ СЕ НЕСПОРНИ ЗА ВМРО-ДПМНЕ

ninja

Фрчат обвинувања за руски влијанија во Македонија

admin

Стано: Косово ќе се соочи со други рестриктивни мерки доколку Курти не ги исполни меѓународните барања

admin