29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Емитувањето на „Русија денес“ во Босна и Херцеговина дополнително ја усложнува политичката ситуација

Делегацијата на ЕУ во Сараево наведува дека БиХ значително го подобрила усогласувањето со надворешната политика на ЕУ, но дека рестриктивните мерки на Унијата сè уште се предмет на политички предизвик, што резултирало со пречки во нивните докази, вклучително и емитувањето на спонзорирани руски државни медиуми.

„Очекуваме Босна и Херцеговина да направи дополнителни напори да го затвори просторот за странско мешање и манипулација со информации. Дозволувањето на санкционирана пропаганда да дејствува на нејзина територија е директно против ова“, се вели во писмената реакција на Делегацијата на ЕУ во Босна.

Во разговор за Гласот на Америка, професорот по европски интеграции на Факултетот за политички науки во Сараево, Елмир Садиковиќ, исто така смета дека емитувањето на руски канал во Босна и Херцеговина може да го одложи нејзиниот пат кон ЕУ.

„Ова прашање не е случајно отворено и покренато, а веројатно ќе се реализира во овие недели, кога Европскиот совет треба да донесе одлука за почеток на преговорите на БиХ со ЕУ“, смета професорот по европски интеграции на Факултетот за политички науки во Сараево, Елмир Садиковиќ.

Дипломатот Халиловиќ наведува дека новинарите и уредниците на оваа руска телевизија се специјално обучени како да известуваат.

„Главните уредници и главните новинари на тој медиум се должни да научат одреден вокабулар за комуникација, односно известување, да ги научат шемите со кои ги анализираат политичките и сите други настани, не само во Русија, туку и во Европа, во односите меѓу Русија и Европа“, коментира поранешниот амбасадор Халиловиќ.

Каналот „Русија денес“ е достапен во Босна и Херцеговина преку одредени кабелски оператори.

Минатата година објавија документарен филм кој ја застапува тезата за постоење на калифат и религиозна радикализација на Муслиманите во БиХ, а го негира постоењето на пресуди за опсадата на Сараево и геноцидот во Сребреница.

„Што се однесува до можноста за емитување на каналот РТ, веќе имаме забрана на тој канал. Од гледна точка на основните човекови права, не сум сигурен дека тоа е правилен потег, бидејќи каналот е забранет на Запад, односно веб-страницата не е достапна. Меѓутоа, во БиХ тоа е само уште едно дополнување на медиумската џунгла, што навистина постои“, вели Невен Анџелиќ, професорка на Колеџот Риџент во Лондон.

Руското влијание во Босна и Херцеговина се уште е најприсутно поради блиските врски на Милорад Додик со Владимир Путин.

Со оглед на забраните во целокупното европско опкружување, прашање е како РТ планира да започне со емитување програми во Босна и Херцеговина.

За емитување со дигитален сигнал потребна е дозвола од регулаторната Агенција за комуникации на Босна и Херцеговина. /VOA

Related posts

Путин ненајавено во посета на Херсон

admin

ИНСАЈДЕР: РУСИЈА САКА ДА ГИ ЗАТВОРИ СЕВЕРЕН ТЕК 1 И 2

ninja

Истражување на РСЕ: Таткото на министерот Бочварски планира да гради фабрика и фотоволтаична централа

admin

Турската лира достигна рекордно ниско ниво

admin

Руска „остра моќ“ во Македонија по инвазијата врз Украина: Од зборови на дела

admin

Габриел: Не се само уставните измени

admin