23.8 C
Скопје
13 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Лорд Робертсон: „Ако Украина загуби, нашите непријатели ќе одлучуваат за светскиот поредок“

Поранешниот шеф на НАТО, Лорд Робертсон вели дека ова се „опасни“ времиња, но разговорот за замрзнување на конфликтот со Русија ќе биде самопораз, пренесува Инбокс7 делови од разговорот со британски Телеграф.

Првото нешто што лордот Џорџ Робертсон го бара од посетителите во неговата канцеларија е да погледнат слика на која е прикажан пресек на горниот слој на почвата. На врвот, црвени афиони мавтаат против синото небо. Во земјата долу лежи слој од човечки коски.

„Прилично грозно, знам. Но, тоа беше во складиште со години и кога се преселив во оваа канцеларија мислев дека не, заслужува да се стави. Српските паравоени сили собрале 20 деца и нивните семејства, ги ставиле во куќа, а потоа фрлиле гранати и ја запалиле куќата. Се вратив [во Косово] 20 години подоцна и ми го претставија тоа“.

Потсетување, можеби, за тоа колку лошо Косово можеше да стане ако Лорд Робертсон, тогашниот секретар за одбрана на Тони Блер, не се здружеше со другите европски министри за да изврши притисок за контроверзна интервенција на НАТО.

Лордот Робертсон од Порт Елен го виде својот добар дел од меѓународните кризи. Како државен секретар за одбрана на Тони Блер, а подоцна и генерален секретар на НАТО помеѓу 1999 и 2003 година, тој претседаваше со интервенцијата на НАТО на Косово во 1999 година, проширувањето на алијансата со вклучување на поранешните членки на Варшавскиот пакт во источна Европа и единственото повикување на членот пет, клаузулата за самоодбрана на Северноатлантскиот договор, по нападите на 11 септември.

За разлика од многу пензионирани политичари и генерали, службените функционери и мислители на одбраната сè уште го сметаат за кредибилен постар државник. Сега, тој има предупредување: живееме низ период на глобална нестабилност „за разлика од ништо во историјата, и не се креваме по прилика“.

„Ако тие [Украина] загубат, ние губиме…затоа што во спротивно светскиот поредок ќе го напишат Кинезите и Русите и Иранците и Севернокорејците. И тоа ќе направи многу, многу непријатен свет за моите внуци“.

Тоа не е смирувачко предвидување. Војната во Украина ќе влезе во третата година, Блискиот Исток е во пламен, а западните нерви се тресат поради плановите на Кси Џинпинг за кинеско „обединување“ со Тајван.

И до крајот на годината, Доналд Трамп, кој евидентирано им кажува на европските претставници дека „Нато е мртов“, можеби повторно ќе биде новоизбран претседател на Соединетите држави.

Некои официјални лица отворено предупредуваат дека Британија може да биде вклучена во конфликт во рок од една деценија. Некои луѓе велат дека светот никогаш не бил толку опасен како во 2024 година. Може ли Лорд Робертсон да нè увери дека не е?

„Ох, лошо е“, вели тој. „Луѓето велат дека тоа е неверојатно опасно време. Па, тоа е. Никогаш не сме имале таква нестабилност на настаните, толку многу работи истовремено се случуваат во политиката и на демократските и на автократските држави. Дали е тоа најопасниот период? Не.”

Лорд Робертсон го напушти НАТО во 2003 година, но никогаш не се пензионираше. На 77-годишна возраст тој е френетично зафатен врсник, кој патува неделно меѓу Вестминстер и неговиот дом во Данблан, каде што живее со неговата сопруга Сандра (исто така има три возрасни деца).

Неговата отстапка за тивкиот живот е аматерската фотографија – на другиот крај од неговата канцеларија висат пејзажи од неговите родни острови, а тој објави книга, Ислај и Јура, со неговите фотографии.

Но, поголемиот дел од неговото време се одвојува со предавање на новопромовираните армиски мајори, рецензија на книги и – пред сè – на дневната работа на Домот на лордовите за детално испитување на законодавството донесено во Заедницата.

Тинк тенковите за одбрана најавува кошмарно сценарио – Русија да изврши ненадеен напад врз балтичките земји, ставајќи го НАТО пред свршен чин пред Алијансата да се договори за ефективен воен одговор.

Со искористување на стравот од нуклеарна војна, Путин потоа би можел да се обиде да ги убеди европските влади да разговараат наместо да се борат – избегнувајќи конвенционална војна (која тој би ја изгубил), додека ефективно ќе го уништи НАТО политички со демонстрација дека членот 5 е бескорисен.

Лорд Робертсон е скептичен. „Мислам дека нема да ја премине линијата на членот 5. Клучната работа за нуклеарното одвраќање е дека не знае што ќе правиме. И може да се каже дека Трамп нема да го притисне копчето. Но, всушност, ги имате француските и британските пречки. И британското одвраќање е независно“.

Тој слободно признава дека поминал долг пат од извидување на демонстрантите на CND во Холи Лох.

А сепак, сликата на ѕидот на неговата канцеларија е потсетник дека има повеќе континуитет отколку контрадикторност помеѓу лутиот млад пацифист кој ги извидува камповите на CND и врсниците од царството кои веруваат во заемно обезбеденото уништување.

На крајот на краиштата, група поранешни студентски радикали решија да го запрат зародишот геноцид на Слободан Милошевиќ на Косово.

„Француските, германските и британските министри за надворешни работи и за одбрана околу таа маса беа сите од генерацијата на шеесеттите кои протестираа против војната во Виетнам“, се сеќава Лорд Робертсон. „Имавте луѓе како Робин Кук, јас и Јошка Фишер, се соочивме со нешто ужасно што се случува, што можеме да го запреме.”

„Го знаевме она што јавноста не го знаеше, за операцијата „Потковица“ и Милошевиќ протерување на цело население. Дали ќе преземете воена акција? Мораш кога ќе се соочиш со таа огромна одговорност“.

На крајот, се враќа на коските под афионот на ѕидот на неговата канцеларија.

„Треба да ја погледнеме Украина во истиот контекст. Затоа што ако тие загубат – ако победи Путин – тогаш сите губиме“.

 

 

Related posts

О’Саливен дојде со јасна порака за Србија: време е за воведување санкции кон Русија

admin

ПОВЕЌЕ РАБОТА, А ПОМАЛКУ ЖАЛЕЊЕ, ПОРАЧА ШЕКЕРИНСКА ПРЕД УТРЕШНИОТ САМИТ ЕУ-ЗАПАДЕН БАЛКАН ВО ТИРАНА

ninja

ЗНМ се солидаризира со Николовски и повикува на дијалог со МПЦ ОА

admin

Светска Банка: Северна Македонија со најмал економски раст во регионот во следните три години

admin

Губи ли ДУИ од „Огнените“ и од обвинувањата за корупција?

admin

ВИДЕО | Автоматски воздушно такси веќе на продажба

admin