31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Новинарот на АЈ го изгуби и синот-новинар

Хамза Дахдух, најстариот син на шефот на бирото на Ал Џезира во Газа, Ваел Дахдух, е убиен во израелски ракетен напад во западниот дел на Кан Јунис, Газа.

Во нападот загина и новинарот Мустафа Тураја, кога возилото со кое патувале во близина на Ал-Маваси, наводно безбедно подрачје на југозапад, било погодено од проектил. Третиот патник Хазем Раџаб е тешко повреден.

Според извештаите од дописниците на Ал Џезира, возилото на Хамза и Мустафа било цел додека се обидувале да интервјуираат цивили раселени од претходните бомбардирања.

Амер Абу Амр, фоторепортер, во објава на Фејсбук рече дека тој и друг новинар, Ахмед ал Бурш, го преживеале нападот.

Ваел Дахдух (53) беше заштитно лице на 24-часовното покривање на Ал Џезира за оваа војна и претходните рунди на борби за милиони гледачи кои зборуваат арапски ширум регионот, речиси секогаш се појавуваше во етер со сина кацига и јакна што ја носеа за да се идентификуваат новинари на палестинските територии.

Дахдух известувал за офанзивата кон крајот на октомври кога добил информација дека неговата сопруга, ќерка и уште еден син биле убиени во израелски воздушен напад. Неговиот внук, ранет во истиот удар, почина неколку часа подоцна. Телевизијата со седиште во Катар подоцна емитуваше снимка на која тој плаче по телото на својот син додека сè уште го носи неговиот син елек за печат.

Related posts

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

Русија тврди дека германски и француски авиони се обидувале да навлезат во нејзин воздушен простор

admin

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin

Арачиново меѓу приоритетите и публицитетите

admin

Орбан: Конфликтот ќе заврши кога САД и Европа ќе престанат да го финансираат Киев

ninja