22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Таравари кај Курти договара коалиција со ЕСП

Лидерите на Европскиот сојуз за промени (ЕСП), Изет Мејхити, Африм Гаши и Билал Касами престојуваат во Приштина на средба со премиерот на Косово, Албин Курти и со претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, пренесува Инбокс7.

На средбата присуствувал и претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари.

Кога сите чекаат Алијансата за Албанците да одлучи со кого ќе оди на избори, оваа средба во Приштина може да се опише како обид на Курти да го убеди Таравар да се приклучи на албанската опозиција.

„Не знам, имав покана и нормално одговарам на поканата на премиерот“, изјави Таравари, претседател на АХ.

Претседателот на ЛД, Изет Меџити рече дека со Таравари се на интензивни средби, додека со Курти ќе разговараат за соработка.

Како што соопштија од кабинетот на премиерот на Косово, Курти беше домаќин на Арбен Таравари, претседател на Алијансата за Албанците (АШ) и на општина Гостивар, како и на лидерите на Европскиот сојуз за промени (ЕСП), Билал Касам, претседател на БЕСА и на општина Тетово., Изет Меџитин, претседател на Демократското движење и пратеник и Африм Гаши, претседател на Алтернатива, исто така пратеник.

„На средбата учествуваше и советникот на премиерот Беким Ќоку. Тие заедно разговараа за ситуацијата во балканскиот регион, добрососедството и перспективата на важното партнерство меѓу Косово и Северна Македонија. Премиерот Курти ги информирал албанските лидери од Северна Македонија за средбите и разговорите што ги имал со шефовите на државите на Северна Македонија и тие го информирале за политичките случувања таму“, се наведува во соопштението.

Понатаму се нагласува дека тема на дискусијата била социјалната и економската состојба на албанската заедница во Македонија, „потребата од демократија и стабилност, како и подобрување и напредок на односите меѓу етничките заедници во таа земја, нешто за за што самото Косово е пример, но и го промовира и поддржува“.

„Четворицата лидери го искажаа својот предлог за претседател на Северна Македонија, кој ќе го отелотвори соживотот меѓу етничките групи и ќе го гарантира европскиот пат на Северна Македонија, претседател кој овојпат треба да дојде од редовите на Албанците“, се заклучува во соопштението.

Потсетуваме дека пред неколку дена во РСМ беше избран техничкиот премиер Талат Џафери од ДУИ, со што стана првиот албански премиер во историјата на македонската држава.

Засега ставот на Алијансата за Албанците е дека тие сами ќе излезат на избори, но конечната одлука мора да се донесе на состанокот на партиското Собрание. Претседавачот на собранието на АзА, Зиадин Села, се уште не го свикува состанокот, а претседателот Таравари има средби со лидерот на ДУИ Али Ахмети како и со албанската опозиција заедно со Албин Курти.

Related posts

11 Октомври – Ден на народното востание на македонскиот народ

admin

Голема истрага на ФБИ – на градоначалникот на Њујорк на улица му се одземени телефони

admin

СРБИЈА ПРОТИВ ШВАЈЦАРИЈА: ВОЈНА ИЛИ СПОРТ?

ninja

Дали булингот ги претвара децата во убијци?

admin

Меџити за АЛФА: Четворица пратеници на „Европскиот фронт“ може да преминат во ВРЕДИ

admin

Собранието ќе одлучува за два спорни закона за легализација на дивоградби

admin