6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Тензиите на Црвеното Море погубни за глобалната економија

Ударите на американските и британските сили врз позициите на јеменските Хути дополнително ја влошија ситуацијата на Блискиот Исток, што ќе има и економски последици со оглед на тоа што Црвеното Море е една од главните трговски артерии во светот, јави РСЕ.

Преку оваа рута се транспортираат 12 отсто различни стоки на глобално ниво, вклучително нафта, како и 30 отсто од контејнерската стока: од делови за автомобили, до папучи Crocs во вредност од илјада милијарди долари годишно.

Продолженото затворање на водениот пат кој е поврзан со Суецкиот канал, може да ги загрози глобалните синџири на снабдување и да доведе до повисоки цени на различни производи во клучен момент во борбата со инфлацијата.

Премиите за осигурување се речиси двојно зголемени во последните денови. Шест од десетте најголеми компании за транспорт на контејнери: Maersk, MSC, Hapag-Lloyd, CMA CGM, ZIM и ONE – во голема мера или целосно го избегнуваат Црвеното Море поради заканата од милитантите Хути.

Maersk соопшти дека ќе ги избегне Црвеното Море и Суецкиот канал, пренасочувајќи товар во вредност од околу 200 милијарди долари.

Related posts

Фон ден Лајен ја почнува балканската турнеја утре во Скопје

ninja

ЌЕ СПРЕЧАМ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА АКО СТАНАМ ПРЕТСЕДАТЕЛ, РЕЧЕ ТРАМП

ninja

Пендаровски ја советува Владата да не брза со уставните измени

ninja

Маричиќ-Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес

admin

Израел и Хамас ги обновуваат борбите по истекот на примирјето

admin

Станува ли меѓуградскиот превоз луксуз за младите?

admin