8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Алексеј Навални пронајден мртов во затворот

Затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални е пронајден мртов, јавуваат руските медиуми кои се повикуваат на Федералната затворска служба.

Рускиот опозициски политичар Алексеј Навални почина во затвор, јави руската државна новинска агенција ИТАР-ТАСС.

Агенцијата пренесува дека одделот на руската Федерална служба за управување со казнениот систем (ФСИН) пријавил смрт на Навални во казнената колонија.

„На 6 февруари 2024 година, во поправната колонија бр. 3, осуденикот Навални А.А. се чувствувал лошо по прошетката, речиси веднаш изгубил свест. Веднаш пристигнале медицински работници од установата и била повикана екипа на Итна медицинска помош“, се вели во соопштението од ФСИН.

Оттаму додаваат дека “се преземени сите неопходни мерки за реанимација, но не дале позитивни резултати. Лекарите од итната помош констатирале смрт на осудениот. Се утврдуваат причините за смртта”.

Related posts

Владината коалиција на тест по упадот во М-НАВ

admin

Неверојатно: Авион на Wizz Air полн со патници слета на непозната локација

admin

ДЕМНЕЊЕ СТАНА КРИВИЧНО ДЕЛО, ЗАТВОР ЗА НАПАЃАЧИ НА НОВИНАРИ, ЛЕКАРИ И АДВОКАТИ

ninja

ВУЧИЌ И КУРТИ ЌЕ СЕ СРЕТНАТ В НЕДЕЛА ИЛИ ПОНЕДЕЛНИК

ninja

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПРИФАТИЛЕ ЕВРОПСКИОТ ПЛАН ЗА НОРМАЛИЗАЦИЈА

ninja

Анализираат и стручни и нестручни лица! Колку долго ќе трае реконструкцијата на мостот „Беласица“?

admin