10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Забраната на српскиот динар предизвикува тензии во Косово

Властите на Косово продолжуваат со политиката што го прави еврото единствена прифатлива валута, иако некои области сè уште користат српски динари, пренесува Инбокс7.

Овој потег предизвика загриженост кај меѓународните партнери на Косово.

ЕУ, САД и ОК се загрижени дека тоа може да ги зголеми тензиите во општините со мнозинско српско население.

Откако беше под притисок, косовската влада рече дека „нема веднаш да спроведе казнени мерки“ доколку луѓето продолжат да го користат динарот.

Но, тоа веројатно нема да ги увери косовските Срби, кои видоа низа симболи на нивниот идентитет избришани во последните месеци.

Српските регистерски таблички исчезнаа на почетокот на годината, а косовските власти ги отстрануваа српските знамиња и табли од јавните згради во областите со мнозинско српско население.

Балканската територија еднострано прогласи независност од Србија во февруари 2008 година, по долгогодишни затегнати односи меѓу нејзиното етничко албанско мнозинство и етничкото српско малцинство.

 

Related posts

ВУЧИЌ: ПОКЕР ОКОЛУ ОДЕЊЕТО ВО ТИРАНА

ninja

Цената на нафтата се искачи на највисоко ниво, причина – Украина и Саудиска Арабија

admin

Бејта се врати кај Ахмети, заедно во Горно-рекански средби

admin

Мандатот на Ковачевски – економски пожари, закочена евро-интеграција и зголемена корупција

admin

Извонреден концерт со Благој Нацоски, Паола Кампоново и Алфредо Блесано во Сан Квирино ди Порденоне

admin

Парно ќе има – ако нема гас, топланите ќе работат на дизел

ninja