8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Зеленски бара балканско оружје и поддршка на самитот во Албанија

Претседателот Володимир Зеленски се обиде да добие балканска поддршка за неговата визија за мир во Украина и ја промовираше идејата за заедничко производство на оружје на дводневниот самит на земјите од југоисточна Европа во средата, јави Ројтерс.

Самитот во албанскиот главен град Тирана доаѓа во време кога Киев се обидува да ги подобри своите одбранбени способности за да ги победи руските сили во време на слабеење на поддршката на САД повеќе од две години по целосната инвазија на Русија.

„Ние сме заинтересирани за копродукција со вас и со сите наши партнери“, им рече Зеленски на највисоките делегации од Албанија, Бугарија, Србија, Северна Македонија, Косово, Босна, Црна Гора, Хрватска, Молдавија и Романија во своето отворање.

„Во Украина работат околу 500 одбранбени компании, секоја од нив додава сила, но тоа не е доволно за победа (против рускиот претседател Владимир) Путин. Ги гледаме проблемите со снабдувањето со муниција, што влијае на ситуацијата на бојното поле.”

Зеленски предложи организирање на украинско-балкански одбранбен форум во Киев или во една балканска престолнина за да се негува соработката во оружјето, повторувајќи ги сличните иницијативи спроведени минатата година со британски и американски компании за оружје.

Албанија, Бугарија, Северна Македонија, Црна Гора и Романија се членки на НАТО, им се приклучија на западните санкции против Русија и испратија оружје и опрема во Украина. Има значајни индустрии за оружје во делови на Балканот, особено Србија и Хрватска, наследство на поранешна федерална Југославија.

Долгогодишниот сојузник на Москва, Србија не воведе санкции, а ниту Белград, ниту Киев не ја признаваат независноста на Косово, поранешна јужна покраина на Србија, претежно населена со Албанци, која ја поддржува Украина и бара членство во Европската унија и НАТО.

Зеленски се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ и му се заблагодари за поддршката во војната и вети дека ќе работи понатаму на планот на Киев за прекин на конфликтот.

Вучиќ рече дека „само конструктивниот дијалог и дипломатските решенија можат да донесат мир“ и се заблагодари на Украина што е една од неколкуте земји што се воздржуваат од признавање на Косово.

Во објава на Телеграм, Зеленски рече дека разговарал за одбранбената соработка со Босна и со Северна Македонија. Тој, исто така, разговараше за снабдувањето со оружје со Босна, која е поделена на Српската Република и Бошњачко-хрватската федерација.

Во заедничката декларација потпишана од 10 земји на самитот се вели дека нивните лидери се подготвени да учествуваат на мировниот самит предводен од Украина во Швајцарија оваа пролет, за да разговараат за визијата на Зеленски за мир.

Дипломатската мировна иницијатива на Зеленски предвидува повлекување на руската војска од целата украинска територија, досега не ја вклучи Русија во разговорите и беше отфрлена од Москва како не-почетна.

Албанскиот премиер Еди Рама и Зеленски разговараа и потпишаа Договор за пријателство и соработка меѓу Украина и Албанија, соопштија лидерите.

Related posts

МНОЗИНСТВО ПОД РИЗИК – ЕДНИ ДА ВЛЕЗАТ, ДРУГИ ДА ИЗЛЕЗАТ

ninja

ЗНМ со поддршка кон колешката од МИА Ангела Рајчевска

admin

ЕУ ОЧЕКУВА СРБИЈА ДА СЕ АКТИВИРА ВО БОРБАТА СО ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ

ninja

Шефот на дипломатијата Османи утре ја носи цела ОБСЕ во Тетово

admin

„Брза лента“ за законските измени за коридорите 8 и 10д

ninja

ЧЕТИРИТЕ „СУХОИ 25“ ОД СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ПРАТЕНИ ВО УКРАИНА

ninja