31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Интервју со Такер Карлсон: Проверка на факти за „чудните “ стории на Путин

Интервјуто на американскиот водител на ток-шоу Такер Карлсон со рускиот претседател Владимир Путин започна со получасовно предавање за историјата на Русија и Украина, јави ББС.

Тоа е познато тло за Путин, кој неславно напиша есеј од 5.000 зборови со наслов „За историското единство на Русите и Украинците“ во 2021 година, кој го навестуваше интелектуалното оправдување што Кремљ го понуди за инвазијата на Украина помалку од една година подоцна.

Историчарите велат дека серијата тврдења на Путин се бесмислици – не претставуваат ништо повеќе од селективна злоупотреба на историјата за да се оправда тековната војна во Украина.

Путин го започна интервјуто тврдејќи дека 862 година била година на „основањето на руската држава“. Ова беше годината кога Рурик, скандинавски принц, беше поканет да владее со градот Новгород, главниот град на Русија – народот кој на крајот ќе се развие во денешни Руси.

Путин го спротивставува она што тој тврди дека е непрекината традиција на руската државност која датира од 9-от век со модерниот „изум“ на Украина – земја за која инсистира дека е „создадена“ дури во 20-тиот век.

Но, Сергеј Радченко, историчар од Факултетот за напредни меѓународни студии Џон Хопкинс, вели дека тврдењето на претседателот е „целосна лага“.

„Владимир Путин се обидува да изгради наратив наназад, велејќи дека Русија како држава го започнала својот развој во 9 век.”

„Тој се обидува да искористи одредени историски факти за да изгради државно-центричен наратив кој би ја фаворизирал Русија наспроти какви било алтернативни агломерации.”

Роналд Суни, професор на Универзитетот во Мичиген, вели дека Русите биле составени од „еден куп бандити, кои постојано го палеле сопствениот капитал“.

Тој додава дека Путин ја повторува „воспоставената митологија составена во одредени моменти во минатото од московските цареви кои ја следат нивната лоза до Рурик“.

„Оваа митологија беше искристализирана во Москва за да се оправда нивната империјална контрола над Украина.”

Путин му рекол на Такер Карлсон дека до 17 век, кога Полска дошла да владее со делови од денешна Украина, тие ја вовеле идејата дека населението во тие области „не било точно Руси. Бидејќи тие живееле на работ, тие биле Украинци.”

„Првично зборот украински значеше дека лицето живее на периферијата на државата, покрај рабовите.”

Но, Анита Празмовска, почесен професор на ЛСЕ, вели дека иако националната свест се појавила подоцна кај Украинците од другите централноевропски народи, во тој период имало Украинци.

„[Владимир Путин] користи концепт на државата од 20 век заснован на заштита на дефинирана нација, како нешто што се враќа назад.”

Сани вели дека иако може да е точно дека Русите, Украинците и Белорусите „дојдоа од исто племе… со текот на времето, тие се развија во различни народи“.

Путин тврди дека областите на југот и на истокот на Украина „немале никаква историска врска со Украина“. Освоени од Отоманската империја од страна на руската царица Катерина Велика во 17 век, рускиот претседател вели дека тоа значи дека овие земји се всушност со право руски. Путин подоцна се осврнува на нив користејќи го терминот „Новоросија“ од 18 век – Нова Русија.

Но Суни истакнува дека жителите на овие земји кога биле освоени од Русија не биле ниту Руси ниту Украинци, туку Османлии, Татари или Козаци.

Но, тврдењето дека овие територии во реалноста со право се руски, им служи на интересите на Путин, бидејќи тоа се токму областите што Русија се обидува да ги освои од Украина за време на деценискиот конфликт со својот сосед.

Таканаречената Новоросија го вклучува Крим – незаконски анектиран од Украина во 2014 година. Нова Русија ги опфаќа и областите околу Херсон, Мариупол и Бахмут, кои Путин ги прогласи за дел од Русија во 2022 година.

Related posts

Макрон бара од Израел воздржаност во Либан

admin

Русија и Лавров изолирани во Скопје

admin

БЕСИМИ: ИНВЕСТИТОРИТЕ ЈА НЕМААТ ЗАПИШАНО И НЕ МОЖЕЛЕ ДА ТРГУВААТ СО ЕВРООБВРЗНИЦАТА

ninja

Голема афера во Косово, се објавуваат прислушувани снимки кои се споредуваат со “бомбите на Заев”

admin

БОРЕЛ ЗА НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН: ОВА Е ВАЖНА ОДЛУКА НА МЕЃУНАРОДНАТА ПРАВДА

ninja

Маратонска седница за разрешување на министрите Фатмир Меџити и Азир Алиу

admin