36.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Истражување на Политико: Фон дер Лајен ги привилегирала германските компании

Урсула фон дер Лајен се сретнала повеќе со претставници на германски компании и субјекти во периодот додека ја извршува функцијата претседател на Европската комисија, откако ја презеде функцијата во 2019 година, пренесува Инбокс7.

Истражувањето на Политико открива дека германската индустрија имала привилегиран пристап до претседателот на Комисијата и нејзиниот кабинет.

Фон дер Лајен имала повеќе состаноци со германски организации отколку остатокот од нејзиниот кабинет. Германските бизниси се особено доминантни, отпаѓајќи на една четвртина од сите компании со кои се сретнала претседателката на Комисијата досега во нејзиниот мандат – сооднос приближно во согласност со уделот на Германија во БДП на ЕУ. Организациите со седиште во САД се исто така видливи – на исто ниво или дури и повеќе од француските.

Фон дер Лајен оваа недела објави дека сака да ја задржи својата работа по првиот мандат, кој беше карактеризиран од кризите на пандемијата на коронавирус и целосната инвазија на Русија на Украина – и економскиот ризик од двете. За тоа време, таа длабоко комуницираше со приватниот сектор, а компаниите со седиште во нејзината родна Германија, најголемата економија во ЕУ, уживаа најголем пристап, покажува анализата на податоците за лобирање.

Европските комесари – особено претседателот на извршната власт – треба да ја остават својата национална лојалност на вратата на Берлејмонт. Портпаролот на Комисијата рече дека тоа е токму она што го направила фон дер Лајен и дека нејзиниот ангажман во индустријата ги одразува невидените предизвици со кои се соочи блокот откако таа ја презеде функцијата во 2019 година, како и нејзиниот притисок за позелена и дигитална иднина.

Но, како што покажуваат бројките, претседателот на Комисијата се среќава со многу компании со седиште во Германија.

 

 

Related posts

Политико: ЕУ, САД и Русија одржаа тајни разговори неколку дена пред кризата во Нагорно-Карабах

admin

С.Македонија со најмал број на возила во споредба со ЕУ

admin

Албански медиуми: Курти ги продлабочува поделбите на албанскиот фактор во С.Македонија

admin

Избори 2024 низ призмата на бројките – кој колку доби а кој колку загуби

admin

Германски медиуми: За каква иднина се спрема Србија?

admin

ПУТИН СЕ ОТКАЖА ОД ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА КРАЈОТ НА ГОДИНАТА

ninja