8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Макрон предлага НАТО да испраќа трупи во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека испраќањето западни трупи да се борат во Украина „не може да биде исклучено“ и дека Париз ќе се откаже од долгогодишното противење за купување итни артилериски резерви за Украина надвор од ЕУ, пренесува Инбокс7.

Тврдејќи дека поразот на Русија е неопходен за да се обезбеди „колективна безбедност на Европа“, Макрон рече дека состанокот на 25 европски лидери во понеделникот во Париз ја нагласил новата длабочина на западната решителност да и помогне на Украина, по повеќе од две години целосна војна во земја.

„Ќе направиме се што е потребно за Русија да не може да победи во војната“, им рече тој на новинарите.

Запрашан дали испраќањето западни трупи во Украина е опција, Макрон рече дека ова прашање било разговарано на конференцијата.

„Денес нема консензус за испраќање на официјален начин војници на теренот. Но, во однос на опциите, ништо не може да се исклучи“, додаде тој, без да даде детали за тоа кои земји размислуваат за таков чекор.

Кремљ соопшти дека конфликтот меѓу Русија и НАТО би бил неизбежен доколку западната алијанса испрати војници да се борат во Украина.

„Во тој случај, тоа не би било веројатно, но неизбежно. Така го оценуваме“, изјави за новинарите во вторникот Дмитриј Песков, портпаролот на претседателот Владимир Путин.

Песков рече дека земјите на НАТО треба да се запрашаат дали испраќањето на западни трупи би било „во нивни и интереси на нивните граѓани“.

Макрон рече дека лидерите се согласиле да формираат „коалиција“ на земји кои ќе разговараат за обезбедување на Украина со ракети и бомби со долг дострел.

Франција и Велика Британија минатата година донираа голем број крстосувачки ракети Storm Shadow и Scalp, а слични коалиции веќе се формирани за артилерија, противвоздушна одбрана и поморско војување.

Поагресивниот став уследи по молбите од Украина за засилување на западната поддршка за да помогне во запирање на зголемениот налет на руски напади, поради кои Москва доби територии на истокот на земјата по неколкумесечниот ќор-сокак.

Европските земји се исто така загрижени поради ризикот дека евентуалното враќање на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во Белата куќа може да резултира со намалување на поддршката на Вашингтон за Украина и слабеење на одбранбениот пакт на Америка со Европа.

Исто така, во европските престолнини постои чувство дека Русија претставува поширока закана, не само во Украина, и дека може дури и да ги нападне земјите-членки на НАТО во источна Европа.

Макрон ја изрази оваа загриженост за да ја отвори конференцијата, на која меѓу другите присуствуваа германскиот канцелар Олаф Шолц, холандскиот премиер Марк Руте и естонската лидерка Каја Калас.

„Повеќе или помалку сите земји застапени околу оваа маса рекоа. . . дека заедничкиот консензус беше дека треба да бидеме подготвени за неколку години Русија да ги нападне овие земји“, рече Макрон.

Како и да е, коментарите на Макрон добија одвратност од некои лидери на ЕУ.

„Тоа воопшто не е релевантно во моментов“, рече Улф Кристерсон, шведскиот премиер во вторникот. „И за ова нема барање од страна на Украина“.

Француското превртување на артилериските набавки е знак за тоа како настаните на бојното поле принудија да се преиспитаат политиките.

Киевските сили почнаа да ја рационализираат употребата на артилерија поради ограничените резерви од Запад. Американската помош е запрена од внатрешните борби во Конгресот и европските производители на оружје не се во можност да го зголемат производството доволно брзо за да ја покријат празнината.

Макрон рече дека Франција ќе се приклучи на иницијативата предводена од Чешка за итни набавки на артилериски гранати за Украина од земји кои не се членки на ЕУ.

Промената на политиката сигнализира дека Франција ќе ги укине своите претходни приговори за користење на споделени фондови на ЕУ за купување артилерија од добавувачи надвор од блокот, со што ќе се отклучат стотици милиони евра дополнителни финансии.

Париз претходно бараше сите пари од ЕУ потрошени за вооружување на Украина да се инвестираат во европското одбранбено производство со цел истовремено да се прошират ограничените производствени капацитети на континентот. Одлуките за трошење на заедничките средства на ЕУ за оружје бараат едногласност меѓу земјите-членки на блокот.

Осврнувајќи се на обезбедувањето повеќе муниција, Макрон призна дека Европа едноставно не може да произведе доволно од нив со потребната брзина, па затоа ќе се сврти кон други земји.

„Ќе мобилизираме билатерално финансирање, како и мултилатерално“, рече тој.

Според својата иницијатива, Чешката Република идентификуваше околу 800.000 артилериски гранати што може да се купат веднаш надвор од ЕУ, и понуди да ги набави, испрати и испорача на Украина доколку може да ги собере потребните финансиски средства.

Related posts

Николај Крастев: Уставните измени не се прават со бугарски диктат, Русија сака да го држи регионот надвор од ЕУ

admin

Паѓа поддршката за членство во ЕУ, младите се евроскептични

admin

ЕСМ следната недела ќе соопшти кој се јавил на тендерот за снабдување со природен гас

ninja

Еди Рама го напушти Опен Балкан: Иницијативата ја заврши мисијата

admin

Дојче веле: М-НАВ – “семејно гнездо” на властодршци

admin

Луфтханза со најсовремени шалтери за спуштање на багажот

admin