8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Маќедонци: Србија распределува воени сили долж границата со Косово

Косовскиот министер за одбрана, Ејуп Маќедонци, изјави дека Косово се соочува со огромно распоредување на српската војска, полиција и жандармерија на југот на Србија, главно долж граничната линија.Во интервју за „Геопост“, тој вели дека, покрај бригадите, Србија на границата со Косово распоредила и други капацитети купени од Кина и Русија и дека тоа претставува закана не само за Косово, туку и за сите земји од Западен Балкан, пренесува Инбокс7.

Според него, таквиот ризик е многу висок.

Маќедонци зборува и за руското влијание на Балканот, за кое вели дека дезинформациите се се оружјето со кое Русија ја употребува за злонамерни цели кон државите на регионот. А тоа, како што вели, се проширува со тоа што како база се користат разузнавачките структури на Србија, поддржани и од разузнавачките структури на Русија.

Во интервјуто за „Геопост“, Маќедонци зборува и за капацитетите на Косовските безбедносни сили, за кои вели дека се зајакнуваат и се во втората фаза од транзицијата во координација со Соединетите Американски Држави.

Related posts

Учебната година пред крај, дел од учебниците уште ги нема

admin

ДРЖАВАТА ЌЕ МОРА ДА ГИ ПОКРИЕ ДЕЛ ОД ДОЛГОВИТЕ ЗА СТРУЈА

ninja

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е ЗАВИСНА ОД РУСКИОТ ГАС

ninja

Израел врши воздушни напади на Западниот Брег и Сирија, убива командант на Хамас

admin

120 години Илинден – чествување на историјата среде политички поделби

admin

Судот во Колорадо му забрани на Трамп да се кандидира на изборите

admin