8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Нуклеарното вселенско оружје на Русија е ризик за сите

Најлошото сценарио за детонирање на нуклеарно оружје во орбитата од Русија би било катастрофално, изјави доцна во петокот командантот на германската воена вселенска команда, генерал-мајор Мајкл Траут, пренесува Инбокс7.

Говорејќи на придружниот настан на Минхенската безбедносна конференција, Траут беше јасен дека има „повеќе прашања отколку одговори“ кога станува збор за откритијата изминатава недела во Соединетите држави дека Русија развива некаква форма на антисателитско нуклеарно оружје.

Иако звучи како научна фантастика, сè уште не е јасно дали таквото вселенско оружје е копнена ракета или таргетирано вселенско летало на нуклеарен погон кое може да извади сателити во орбитата.

Најлошото сценарио за неселективна нуклеарна експлозија во вселената што ќе зрачи електромагнетен пулс што пржи со сателити низ ниската земјина орбита би било катастрофално за сите, рече Траут.

„Ако некој се осмели да експлодира нуклеарно оружје во висока атмосфера, па дури и во вселената, ова би било повеќе или помалку крај на употребливоста на таа глобална заедничка [орбита]“, рече Траут.

Последиците од нападот би биле илјадниците трепкачки сателити кои сега зујат низ орбитата да се претворат во ѓубре, притоа создавајќи густи полиња со отпад.

„Никој не би преживеал таква акција – ниту еден сателит, ниту кинески, ниту руски, ниту американски или европски“, рече Траут. „Ако некој рационално пресмета, никој не би употребил такво оружје во вселената”.

Related posts

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja

Гаши: Бојкот на Собранието, ако не биде изгласан нашиот кандидат за член на ДИК

admin

Маричиќ: Манифестот за ЕУ – доказ за нашата посветеност за евроинтеграциите

admin

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin

„Најди ме“ како засилување на институциите – Како функционира првата страница за рано предупредување за исчезнати?

admin

Не, „камерите што казнуваат“ се’ уште не се во функција, но дали снимаат?

admin