10.8 C
Скопје
3 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Столтенберг: Изјавите на Трамп се опасност за САД и ЕУ

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека секој напад врз западната воена алијанса ќе биде дочекан со „обединет и силен одговор“, откако Доналд Трамп ја покани Русија да ги нападне земјите-членки за кои тој смета дека не ги исполнуваат нивните финансиски обврски, пренесува Инбокс7.

„Секоја сугестија дека сојузниците нема да се бранат меѓусебно ја поткопува целата наша безбедност, вклучително и онаа на САД, и ги става американските и европските војници на зголемен ризик. Очекувам дека без разлика кој ќе победи на претседателските избори, САД ќе останат силен и посветен сојузник на НАТО“, рече  Столтенберг.

Тој рече дека НАТО останува „подготвен и способен да ги брани сите сојузници“.

Related posts

Даути: Ни треба долгорочна стратегија за заедно да ја развиеме државата

admin

РАДЕВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ДРЖИ ДО ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА

ninja

КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“КАКО СЕ ОДВИВАЛА ШЕМАТА ЗА ПОТКУП НА „ТАБАНОВЦЕ“

ninja

Ковачевски му нудел на Мицковски „пола-пола“: Тоа е најфер, братски

admin

ОТВОРЕНА РЕЗЕРВА КОН „ОТВОРЕН БАЛКАН“

ninja

Шлаканицата од Уставен, ветер во грб за новинарите: Државата не ги заштитила за време на „крвавиот четврток“

admin