30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ЕУ ќе препорачува отворање на преговори со Босна и Херцеговина

Водачите на Европската унија во четвртокот беа подготвени начелно да се согласат за отворање на преговорите за членство со Босна и Херцеговина, иако оваа земја од Западен Балкан мора да направи уште многу работа пред да започнат разговорите, пренесува Инбокс7.

Се очекуваше 27-те лидери да дадат политичко зелено светло на самитот во Брисел, откако Европската комисија – извршната рака на ЕУ – минатата недела се согласи да започне разговори и покрај длабоките етнички поделби во нацијата со 3,2 милиони жители.

Во најновата верзија на нацрт-заклучоците од самитот, лидерите рекоа дека „Европскиот совет одлучува да ги отвори пристапните преговори со Босна и Херцеговина“.

Нацртот ја нагласува потребата Босна да продолжи да ги презема „сите релевантни чекори утврдени“ од Комисијата кои вклучуваат економски, судски и политички реформи, како и подобри напори за справување со корупцијата и перењето пари.

Босна е распарчена од етнички поделби, дури и децении по војната од 1992 до 1995 година, која ја распадна земјата, оставајќи повеќе од 100.000 мртви и милиони раселени.

Во 2022 година, Босна доби кандидатски статус. За кандидатите да влезат во ЕУ, тие треба да поминат низ долг процес за да ги усогласат своите закони и стандарди со оние на блокот и да покажат дека нивните институции и економии ги исполнуваат демократските норми.

Холандскиот премиер Марк Руте по пристигнувањето во Брисел рече дека треба да се направи уште многу работа пред земјата навистина да влезе во густиот преговори со блокот.

„Клучно е Босна да ги исполни сите неопходни активности во извештајот на Комисијата, така што навистина ќе ги штиклирате сите полиња“, рече Руте.

Гитанас Наузеда, претседателот на Литванија, рече дека ја поддржува кандидатурата на Босна, но со “конци”.

„Мораме да ги почитуваме правилата, правилата на игра, спроведувањето на сите потребни барања“, рече тој.

Босна и Херцеговина е една од шесте нации од регионот – другите се Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Северна Македонија – кои се во различни фази од процесот за членство во ЕУ.

Нивниот влез во блокот е закочен со години. Но, по војната на Русија против Украина, претставниците на ЕУ се позаинтересирани да се обидат да ги намамат од влијанието на Кремљ.

Related posts

НЕИЗВЕСНОСТ И МНОГУ НЕРВОЗИ ПО САЈБЕР НАПАДОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО

ninja

Груби: Овој состав на Антикорупциска е неспособен, се надевам следниот ќе биде посериозен

admin

КОСТАДИНОВСКА-СТОЈЧЕВСКА НАЈАВУВА “ОТВОРЕН БАЛКАН” И ЗА КУЛТУРАТА

ninja

ЗОШТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПРОДОЛЖУВА ДА БИДЕ ЗАВИСНА ОД РУСКИОТ ГАС?

admin

Дуално стручното образование го зголемува вработувањето на младите

admin

Трилинг на ТВ24: Дел од експертите ќе работат „про боно“, дел со хонорари

admin