8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Над 60 загинати и 145 повреди: најсмртоносниот терористички напад во Русија

Група вооружени мажи во петокот вечерта отворија оган во концертна сала во предградие на Москва, при што загинаа најмалку 60 луѓе, а 145 други беа повредени, соопштија руските власти, што претставува еден од најсмртоносните такви напади во Русија во последните децении.

На видеото споделено на интернет се гледаат најмалку двајца маскирани мажи како влегуваат во градското собрание на Крокус, при што едното постојано пукало од она што изгледало како автоматска пушка. Друго графичко видео покажува четворица мажи, со најмалку тројца кои носат оружје, како бркаат група луѓе и пукаат во нив празно.

Според известувачот на државните медиуми кој бил во концертната сала за време на нападот, по избувнувањето на пукотницата била фрлена граната или запалива бомба и предизвикала пожар.

Снимките објавени од државната новинска агенција ТАСС покажуваат голем пожар во Градското собрание Крокус, кое се наоѓа на околу 16 километри северозападно од центарот на Москва.

Подоцна во петокот, групата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот, според објавата на нејзиниот канал Телеграм.

Три деца се меѓу загинатите во нападот, соопшти во саботата наутро огранокот на руското Министерство за здравство во регионот на Москва.

Related posts

Бесими: Постигнавме договор со синдикатите за раст на платите, следи ребаланс на буџетот

admin

Повторно забележан Кинески “метеоролошки” балон

admin

Трајанов ги носи измените на КЗ пред Уставниот суд

admin

ЗАКАНИТЕ НА АНГЕЛ ЏАМБАСКИ ГИ КРЕНАА ИНСТИТУЦИИТЕ НА НОЗЕ

ninja

Американски лекари: Бајден е здрав и способен

admin

САД спрема санкции против владата на Косово

admin