8.8 C
Скопје
24 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Недостиг на работници: Околу 10 илјади слободни работни места

Околу 10 илјади работни места остануваат слободни заради отсуството на работна сила или кадар, пренесува Инбокс7.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото тримесечје од 2023 година, стапката на слободни работни места изнесува 1.90 %. Највисока стапка на слободни работни места од 3.44 % има секторот Градежништво, додека најмала е стапката во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација, во кој изнесува 0.47 %.

Деловните субјекти со број на вработени од 250 и повеќе имаат највисока стапка на слободни работни места, која изнесува 2.05 %.

Пелагонискиот Регион има највисока стапка на слободни работни места, која изнесува 2.62 %.

Најголем број слободни работни места, односно 2 656, има во петтата група на занимања – Работници во услужни дејности и продажба.

Related posts

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja

ПОВИСОКА МИНИМАЛНА ПЛАТА ОД СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ

ninja

САД развила гравитациона бомба, една детонација може да убие еден милион луѓе

admin

Украина се согласи да разговара со Русија на белоруската граница, соопшти кабинетот на Зеленски

ninja

Мандатот на Ковачевски – економски пожари, закочена евро-интеграција и зголемена корупција

admin

Биден: Изборите во САД догодина се битка за „душата“ на државата

admin