23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

По терористичкиот напад се огласи Путин: Сите ќе ги казниме

Русија во саботата соопшти дека ги уапсила сите четворица вооружени лица осомничени дека извршиле масакр со пукање во концертна сала во близина на Москва, а претседателот Владимир Путин вети дека ќе ги пронајде и казни оние кои стојат зад нападот, јави Ројтерс.

Милитантната исламистичка група Исламска држава ја презеде одговорноста за дивеењето во петокот, но имаше индикации дека Русија бара врска со Украина, и покрај категоричното негирање од украинските власти дека Киев има некаква врска со тоа.

Рускиот државен истражен комитет соопшти дека се убиени 133 лица. Уредничката на државната телевизија, Маргарита Симоњан, без да наведе извор, претходно објави биланс од 143.

Во телевизиско обраќање, Путин рече дека се приведени 11 лица, вклучувајќи ги и четворицата вооружени напаѓачи. „Тие се обидоа да се скријат и тргнаа кон Украина, каде според прелиминарните податоци им беше подготвен прозорец од украинската страна да ја преминат државната граница“, рече тој.

Безбедносната служба ФСБ соопшти дека вооружените напаѓачи имале контакти во Украина и биле фатени во близина на границата. Се наведува дека тие биле префрлени во Москва.

Ниту Путин, ниту ФСБ јавно не презентираа никаков доказ за поврзаност со Украина, со која Русија води војна во последните 25 месеци.

Портпаролот на украинското воено разузнавање Андриј Јусов изјави за Ројтерс: „Украина, се разбира, не беше вклучена во овој терористички напад. Украина го брани својот суверенитет од руските освојувачи, ја ослободува сопствената територија и се бори со војската и воените цели на окупаторот, а не со цивилите“.

Тој рече дека верзијата на ФСБ дека осомничените биле уапсени на пат за Украина е „се разбира уште една лага од руските специјални служби“.

Путин го нарече непријателот како „меѓународен тероризам“ и рече дека е подготвен да работи со секоја држава што сака да ја победи.

„Сите сторители, организатори и нарачатели на ова злосторство ќе бидат праведно и неизбежно казнети. Кои и да се тие, кој и да ги води“, рече Путин. „Ќе ги идентификуваме и казниме сите што стојат зад терористите, кои го подготвија ова злосторство, овој удар против Русија, против нашиот народ.”

Високиот руски пратеник Андреј Картаполов рече дека ако Украина е вмешана, тогаш Русија мора да даде „достоен, јасен и конкретен“ одговор на бојното поле.”

Потврдените снимки од нападот во петокот покажаа вооружени лица облечени во камуфлажа како отвораат оган со автоматско оружје врз посетителите на концертот во градското собрание Крокус во близина на главниот град. Видеото покажа дека луѓето седнуваат на своите места, а потоа брзаат кон излезите додека повторените пукотници одекнуваат над врисоците.

Инспекторите рекоа дека некои загинале од прострелни рани, а други во огромен пожар што избувнал во комплексот. Извештаите велат дека вооружените напаѓачи го запалиле пожарот користејќи бензин од канистри што ги носеле во ранци.

Луѓето панично бегале. База, медиум со добри контакти во руската безбедност и спроведување на законот, рече дека 28 тела биле пронајдени во тоалет, а 14 на скали. „Многу мајки беа пронајдени како ги прегрнуваат своите деца“, се вели во извештајот.

Рускиот пратеник Александар Хинштајн изјави дека напаѓачите побегнале со возило „Рено“ кое во петокот вечерта било забележано од полицијата во областа Брјанск, околу 340 километри (210 милји) југозападно од Москва. Тој рече дека следела бркотница со автомобил откако тие не ги послушале наредбите да застанат.

Хинштајн рече дека во автомобилот бил пронајден пиштол, списание за автоматска пушка и пасоши од Таџикистан. Таџикистан е главно муслиманска централноазиска држава која порано била дел од Советскиот Сојуз.

Телевизискиот уредник Симонјан објави видео на кое се гледа како еден од осомничените, млад, брадест маж, е агресивно испрашуван покрај патот, одговарајќи на голем акцент на руски. Тој рече дека полетал од Турција на 4 март и добил инструкции од непознати лица преку Телеграма да го изврши нападот во замена за пари.

Човекот трепереше во текот на целото испрашување. Првично беше прикажан како лежи на стомак со рацете врзани зад грб, со брадата потпрена на чизмата на фигура во маскирна униформа. Подоцна тој беше влечен на колена.

Друг маж со исеченици и модринки на лицето беше прикажан како испрашуван преку преведувач додека седел на клупа со врзани раце и нозе.

Кремљ соопшти дека Путин имал разговори со лидерите на Белорусија, Узбекистан и Казахстан во кои сите страни ја потврдиле својата подготвеност да работат заедно во борбата против тероризмот.

ПУШКИ И ВРЕСОК

Во саботата во Москва се формираа долги редици за луѓето да даруваат крв. Здравствените власти соопштија дека повеќе од 120 луѓе се ранети.

Исламската држава, милитантната група која некогаш бараше контрола над делови од Ирак и Сирија, ја презеде одговорноста за нападот, објави агенцијата на групата Амак на Телеграм.

Исламската држава соопшти дека нејзините борци нападнале на периферијата на Москва, „убивајќи и ранијќи стотици и предизвикувајќи големо уништување на местото пред тие безбедно да се повлечат во своите бази“. Во соопштението нема повеќе детали.

Во саботата објави фотографија од, како што рече, четворицата напаѓачи.

Соединетите Американски Држави имаат разузнавачки информации кои ја потврдуваат одговорноста за пукањето од страна на Исламска држава, изјави американски официјален претставник. Официјалниот претставник, кој сакаше да остане анонимен, рече дека Вашингтон „соодветно“ ја предупредил Москва во последните недели за можноста од напад.

Нападот во петокот, на околу 20 километри од Кремљ, се случи две недели откако американската амбасада во Русија предупреди дека „екстремистите“ имаат непосредни планови за напад во Москва.

Неколку часа пред предупредувањето од амбасадата, ФСБ соопшти дека спречила напад врз синагога во Москва од страна на филијалата на Исламската држава во Авганистан, позната како ИСИС-Хорасан или ИСИС-К, која бара калифат низ Авганистан, Пакистан, Туркменистан, Таџикистан, Узбекистан и Иран.

Путин го промени текот на сириската граѓанска војна со интервенција во 2015 година, поддржувајќи го претседателот Башар ал Асад против опозицијата и Исламската држава.

„ИСИС-К беше насочена кон Русија во последните две години, често критикувајќи го Путин во нејзината пропаганда“, рече Колин Кларк од Центарот „Суфан“, истражувачка група со седиште во Њујорк.

Пошироката група Исламска држава презеде одговорност за смртоносни напади на Блискиот Исток, Авганистан, Пакистан, Иран, Европа, Филипини и Шри Ланка.

РЕАКЦИЈА НА СВЕТОТ

Соединетите држави, европските и арапските сили и многу поранешни советски републики изразија шокираност и испратија сочувство. Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди како што го нарече „гнасен и кукавички терористички напад“.

Русија ја зајакна безбедноста на аеродромите, транспортните центри и низ главниот град – огромна урбана област со повеќе од 21 милион луѓе – а големите јавни настани беа откажани низ целата земја.

Related posts

АМНЕСТИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?

ninja

Бајден го потпиша Законот за фискална одговорност како крај на кризата со ограничување на долгот

admin

КОВАЧЕВСКИ ПРЕДЛАГА НАГРАДА ПОРАДИ СПАСЕНИОТ СИСТЕМ НА ФЗО

ninja

Беса Адеми останува на чело на Врховниот суд

admin

Кој е илинденскиот идеал на денешната генерација?

admin

МЛАДИТЕ НАУЧНИЦИ И ИНЖЕНЕРИ ИМПРЕСИОНИРААТ НА ASEF 2023

ninja