16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСЦЕНА

ВИДЕО | Автоматски воздушно такси веќе на продажба

На околу еден час возење од седиштето на компанијата во Гуангжу, Кина, се наоѓа полигон за тестирање на автономните летала на Еханг.

 

Качено на асфалтот за време на посетата на CNBC беше целосно автономното воздушно такси со две седишта на компанијата.

„Ова е нашиот модел EH216 и е позициониран за превоз на кратки растојанија или разгледување на градот“, рече Донг Ванг, потпретседател за технички истражувања и развој на Ehang.

Во октомври 2023 година, Еханг објави дека EH216-S AAV обезбедил „сертификат за тип“ од Управата за цивилно воздухопловство на Кина, што е еквивалент на земјата со Федералната управа за воздухопловство во Соединетите Американски Држави – сертификација што Ванг рече дека е светски прв.

„Операцијата е целосно автоматизирана. Неговиот систем за распоред работи на серверот, така што неговата рута автоматски се вчитува, а потоа врши целосно автоматизиран лет на рутата.”

Авионот ќе чини 410.000 долари во странство, со намалена цена од 2,39 милиони јуани во Кина, еднаква на околу 330.000 долари.

„Имаме и поголем авион за превоз меѓу градовите. Поради овој друг авион, ние исто така треба да изградиме вертикално место за полетување и слетување меѓу градовите“, рече Ванг.

Ehang планира да започне комерцијални операции во Кина пред крајот на годината.

Related posts

Приведени три крадци од Куманово

admin

Петровска: Голем дел од буџетот на македонската одбрана е дониран на Украина

admin

Ковачевски пред странските студенти: Отворен Балкан создава нови перспективи за Северна Македонија

admin

УКРАИНСКИТЕ БЕГАЛЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: ЖИВЕЕМЕ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ

ninja

Бејта се врати кај Ахмети, заедно во Горно-рекански средби

admin

Што е најзначајно во воениот извештај на Пентагон за Кина?

admin