16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Иран започна одмазднички напади против Израел

Во својот прв директен напад врз Израел, Иран лансираше стотици самоубиствени дронови, како и крстаречки и балистички ракети кон земјата во саботата, како одговор на израелскиот напад врз иранскиот дипломатски комплекс во Дамаск на 1 април.

Американските власти ја потврдија најавата на Израел дека одмаздничкиот напад на Иран започнал.

Корпусот на гардата на Исламската револуција на Иран претходно соопшти дека започнал опсежни ракетни и беспилотни операции против цели во Израел, според Тасним, иранската новинска агенција поврзана со огранокот на иранските вооружени сили.

Шест месеци откако терористите на Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври, израелската војска продолжи со бомбардирањето на соседниот Појас Газа. Според израелските власти, во првичниот терористички напад загинаа околу 1.200 луѓе, додека во бомбардирањето на Газа од страна на Израел загинаа повеќе од 33.000 луѓе, според Министерството за здравство на Хамас во Газа.

Безбедноста во Израел „останува сложена“

Амбасадата на САД во Ерусалим рано во неделата ја укина наредбата за засолниште за вработените во американската влада, откако „се намалија“ заканите од иранските беспилотни летала и проектили.

Но, амбасадата предупреди дека безбедноста во Израел „останува сложена“ и може брзо да се промени.

„Амбасадата на САД во Ерусалим ги потсетува американските граѓани на континуираната потреба од претпазливост и зголемена лична безбедносна свест бидејќи безбедносните инциденти често се случуваат без предупредување“, се вели во безбедносното предупредување од амбасадата.

Блинкен го осудува нападот

Државниот секретар Антони Блинкен го осуди нападот на Иран врз Израел, велејќи дека САД не бараат ескалација, туку ќе го поддржат правото на Израел да се брани и ќе го заштитат американскиот персонал на Блискиот Исток.

„САД најостро го осудуваат нападот на Иран врз Израел“, се вели во соопштението на Блинкен.

Тој додаде дека „ќе се консултира со сојузниците и партнерите во регионот и ширум светот во часовите и деновите што следат“.

САД вклучени во одбрана на Израел 

Двајца американски официјални лица потврдија дека американските сили собориле околу 70 ирански беспилотни летала кои се упатиле кон Израел.

Еден официјален претставник додаде дека еден од разурнувачите на американската морнарица во источниот Медитеран, исто така, успеал да собори неодреден број ирански балистички ракети.

Во некои области на Израел е подигнато засолништето

Воздушната одбрана на израелските одбранбени сили успешно го пресретна најголемиот дел од иранските лансирања на ракети земја-земја користејќи го системот за воздушна одбрана „Стрела“, заедно со стратешките сојузници на Израел, пред лансирањето да премине на израелска територија.

Идентификувани се мал број удари, вклучително и во базата на ИД во јужен Израел, каде што беше предизвикана мала штета на инфраструктурата.

Во текот на изминатите неколку часа, многу  непријателски авиони, како и десетици крстаречки ракети, од Иран беа идентификувани како се приближуваат до израелска територија и беа пресретнати. Десетици борбени авиони на ИАФ во моментов оперираат за да ги пресретнат сите воздушни закани кои се приближуваат до израелската територија.

Според анализата на ситуацијата на Командата за домашен фронт на ИД, жителите на следните градови: Северен Голан, Неватим, Димона, Еилат-Сити, Беер Шева и Арад повеќе не треба да престојуваат во близина на заштитен простор.

ИД соопшти дека е распоредена на сите фронтови, подготвена и продолжува да ја брани израелската територија.

Биден: САД помогнаа да се „урнат речиси сите“ дојдовни беспилотни летала и проектили

Соединетите Држави му помогнаа на „Израел да ги собори речиси сите дронови и проектили што пристигнаа“, рече претседателот Џо Бајден во изјавата доцна вечерта во саботата.

Претседателот, исто така, го детализираше неговиот разговор со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по нападите, каде Бајден рече дека ја потврдил „железната посветеност на Америка за безбедноста на Израел“. Тој исто така рече дека неговиот тим ќе остане во „близок контакт“ со лидерите на Израел.

Бајден рече дека неговиот тим ќе се ангажира со лидерите на Г7 во недела за да го координира „обединет дипломатски одговор на дрскиот напад на Иран“.

Тој истакна дека иако американските сили не биле погодени, но ќе продолжат да набљудуваат и „нема да се двоумат да ги преземат сите неопходни активности за да го заштитат нашиот народ“.

Иран задоволен од нападот врз Израел 

Хосеин Салами, врховен командант на ИРГЦ, изјави за државните медиуми дека информациите сè уште пристигнуваат, но првичната иранска проценка е дека операцијата постигнала „ниво на успех што ги надмина нашите очекувања“.

„Секако, луѓето кои живеат во окупираните земји, ционистичките функционери и терористите и окупаторските војски на ционистичкиот режим и САД имаат подобро разбирање за ударните ефекти од овие напади во овој момент“, рече тој.

Салами рече дека САД и Франција обезбедиле воздушно покривање за Израел во Ирак, Јордан, па дури и делови од Сирија, но „десетици“ беспилотни летала и крстаречки и балистички ракети успеале да пробијат низ слоевите на одбранбените способности.

„Можевме да извршиме многу поголем напад, но го ограничивме на можностите што ционистичкиот режим ги искористи за да го нападне иранскиот конзулат и да ги маченичките нашите драги команданти“.

Со какво оружје Иран го нападна Израел?

Иран истрела мешавина од беспилотни летала, крстосувачки ракети и околу 110 балистички ракети.

Беспилотните летала беа мали и користени на „евтин крстосувачки ракетен начин“.

Тие се дизајнирани да се обидат да ги совладаат напредните израелски системи за воздушна одбрана, кои се повеќеслојни.

Израелската воздушна база Неватим беше погодена со најмалку 15 балистички ракети, но Израелците пресретнаа огромни количини од нив.

 

Related posts

Половина од Македонците сметаат дека војната во Украина е судир меѓу Русија и НАТО

admin

ДКСК со иницијатива да се укине “балснсерот”

admin

Даути на средба со Пендаровски: Заедно да поттикнеме економски развој

admin

Хил: САД се разочарани и загрижени поради одлуката на Курти за табличките

ninja

Уставните измени се само една од можните сопки кон влезот во ЕУ

admin

Министерствата штедат струја со темни ходници

ninja