16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Столтенберг во Киев најави нова воена помош за Украина

Шефот на НАТО, Јенс Столтенберг, во понеделникот им рече на Украинците дека членовите на неговата алијанса не ги исполниле ветувањата за воена помош во последните месеци, но рече дека протокот на оружје и муниција сега ќе се зголеми.

Во ненајавена посета на Украина, генералниот секретар на трансатлантската воена алијанса разговараше со претседателот Володимир Зеленски и требаше да се обрати пред украинскиот парламент.

Неговата посета – трета по целосната инвазија на Русија на Украина во февруари 2022 година – доаѓа во тежок момент на бојното поле за Украина. По неуспешната украинска контраофанзива минатата година, руските сили ја добија иницијативата – барем делумно поради недостигот на оружје и муниција од западните партнери на Киев.

„Исто така, ќе бидам многу искрен со претседателот Зеленски и со Рада дека сојузниците на НАТО не го исполнија она што го ветивме во последните месеци“, рече Столтенберг во возот што го однесе во Киев во понеделникот.

Related posts

Германија: Нападот врз КФОР не смее да остане неказнет

admin

СДСМ во Приштина, ЕСП во Вашингтон

admin

Доаѓа ли војната на територијата на Русија?

admin

Колку провизии ви земаат бснките? Сега може да проверите онлајн

admin

Џафери мандатар, Митрески претседател на Собрание

admin

СЕ БАРА ОТЧЕТ КАКО ОНИШЧЕНКО ДОБИЛ МАКЕДОНСКИ ПАСОШ

ninja