29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи загинаа во хеликоптерска несреќа

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерска несреќа во близина на границата на Иран со Азербејџан. Екипите за пребарување и спасување извлекоа тела од урнатините и соопштија дека нема преживеани. Контактот со хеликоптерот бил изгубен во неделата додека летал по планините покриени со магла во северозападниот дел на Иран, јави Гардијан.

Меѓу убиените е и министерот за надворешни работи Хосеин Амир-абдолахиан. Гувернерот на иранската провинција Источен Азербејџан и други официјални лица и телохранители исто така беа именувани од локалните медиуми меѓу загинатите. Во авионот имало вкупно девет лица, според новинската агенција Тасним.

Потпретседателот на Иран, Мохамад Мокбер се очекува да стане привремен претседател на земјата, кој ќе помогне да се организираат претседателски избори кои треба да се одржат во рок од 50 дена од смртта на претседателот.

Светските лидери, вклучително и кинескиот претседател Си Џинпинг, рускиот претседател Владимир Путин и претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган, сите му изразија сочувство на Иран за смртта на 63-годишниот тврдокорен свештеник кој стана претседател на Иран во јуни 2021 година. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече Раиси бил „вистински, сигурен пријател“ на Русија.

Раиси беше во Азербејџан рано во неделата за да ја инаугурира браната со претседателот на земјата, Илхам Алиев. Браната е трета што двете нации ја изградија на реката Арас.

Израелски извор, зборувајќи за Ројтерс под услов да остане анонимен, ја отфрли можноста за вмешаност на Израел. Во април Иран започна директен напад без преседан врз Израел, овластен од Раиси, за кој рече дека е одмазда за, како што се смета, израелски напад врз иранска дипломатска зграда во сирискиот главен град Дамаск.

Во Либан е прогласена тридневна жалост. И Хамас и Хезболах, исто така, објавија изјави во кои му изразуваат сочувство на Иран.

Related posts

Регулирање на пазар со ознака „гарантирана цена“

admin

Нула одговори за „Предатор“, а втора санкција за „Сајтрокс“

admin

Русија тврди дека германски и француски авиони се обидувале да навлезат во нејзин воздушен простор

admin

Германска поддршка за европското досие на Северна Македонија

ninja

Нуклеарен армагедон: Земјата ќе биде запалена а бетонот ќе се топи

admin

ИЛУЗИЈА Е ДЕКА ЕУ ЌЕ ГО РЕШИ ПРОБЛЕМОТ СО КОРУПЦИЈА И ПАРТИЗАЦИЈА, ВЕЛИ НИКОЛА ДИМИТРОВ

ninja