22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Радев со поддршка на новоизбраниот проруски патријарх Даниел

Независноста на Бугарската патријаршија е бесценето наследство од нашето славно вековно минато, духовна тврдина и историски подвиг. Ова го истакна претседателот Румен Радев во својот говор за време на устоличувањето на новоизбраниот бугарски патријарх Даниил, јави државната телевизија БНТ.

“Таа го обедини бугарскиот народ, го водеше низ многу искушенија. Таа денес е посветен покровител на христијанската вера и нашата национална свест”, рече Радев.

“Во време на обесхрабрување, нашите црковни поглавари и православното свештенство постојано ја зајакнуваа нашата морална сила, се просветуваа и раководеа”, истакна и шефот на државата.

“Овој избор доаѓа во време на искушенија и превирања за целото човештво. Затоа се надеваме на вас со надеж дека ќе го поддржувате единството и автокефалноста на нашата црква и благосостојбата на Бугарија. Да ја подигнеме вербата дека нашата православна црква останува поддржувач на мирот, чувар на животот и столб на нејзината историска мисија – да биде морална потпора за нашиот народ, да го води кон духовно воздигнување, да му даде надеж и водство во денови. на судења”, изјави претседателот.

Според Румен Радев, бугарските црковни поглавари секогаш успевале да го водат бугарскиот народ „преку повеќе од една духовна зима, странско влијание и угнетување“.

„На светлата галаксија на вечните бранители на Бугарија ѝ се придружи и покојниот патријарх Неофит, кој уживаше голема почит. Со својата мудрост, такт и духовно водство нè водеше по патот на спасението на христијанските и универзалните човечки вредности“, додаде Радев.

Претседателот изрази уверување дека денешниот ден ќе остане значаен настан во аналите на Бугарската православна црква. Румен Радев од свое лично име и од името на бугарскиот народ на новиот патријарх му посака здравје, долговечност и бериќетни денови на чело на Бугарската патријаршија.

„Господ чувај ја Бугарија!“, заклучи шефот на државата Румен Радев.

Новоизбраниот бугарски патријарх Даниил, како и претседателот Радев, важат за проруски настроени и имаат важна улога во задржувањето на големото руско влијание во Бугарија, која е земја членка на Европската Унија и НАТО.

Related posts

Ковачевски повика да се усвојат уставните измени

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

ИЗБРАНИ НОВИТЕ МИНИСТРИ, ОСТАНУВААТ УШТЕ ЗАМЕНИЦИТЕ

ninja

Приведен вдлешанец: Откако му најдоа кеш, се обидел да ги поткупи полицајците

admin

БУГАРСКОТО МНР ГО ОСУДИ ОШТЕТУВАЊЕТО НА КЛУБОТ „ЦАР БОРИС ТРЕТИ“ ВО ОХРИД

ninja

Нова предизборна играчка: безбедносна и корупциска проверка

admin