12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Влада Борисов-Петков во Софија, помека политика кон Скопје

Бугарската централно-десничарска партија ГЕРБ на Бојко Борисов и антикорупциската алијанса предводена од „Продолжуваме со промените“ и Демократска Бугарија (ПП-ДБ), предводена од Кирил Петков, ќе формираат голема коалициска влада. Овие два блока партии во понеделникот се договорија да формираат влада со приоритет на искоренување на корупцијата и предводена од двајца премиери, кои ќе бидат заменети со ротација, јавуваат бугарските медиуми, пренесува Инбокс7.

Главната цел на коалицијата ќе биде да ги спроведе уставните реформи во првата половина од мандатот, особено оние насочени кон судството во земјата зафатена со корупција на високо ниво. Во последниве денови, долгогодишната загриженост за улогата на главниот обвинител Иван Гешев – фокусирана на тоа дали тој ги брише големите случаи на мафија под тепих – избувна во драматична јавна расправија со поранешниот премиер Бојко Борисов.

Во однос на Северна Македонија, се очекува помек пристап откако Борисов го потпиша Договорот за добро пријателство со неговиот поранешен македонски колега Зоран Заев во 2017 година, додека Петков во 2022 година го постигна и го усвои Францускиот предлог, кој му овозможи на Скопје да го отстрани ветото за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Договорот ќе трае година и пол: мандатарот на ПП-ДБ Николај Денков ќе ја води владата првите девет месеци, а Марија Габриел ќе биде вицепремиер и министер за надворешни работи.

Денков потоа ќе ги замени местата со Габриел, кој беше предложен за премиер од партијата ГЕРБ на Борисов.

„ПП-ДБ ќе предложи влада која може да спроведе уставна реформа, да ги исполни сите барања поврзани со полноправното членство на земјата во ЕУ [и] да спроведе сеопфатна судска реформа“, рече Денков.

Големата коалиција, исто така, доби задача повторно да го воведе електронското гласање како дел од напорите за справување со изборната измама.

Договорот има за цел да стави крај на политичката нестабилност во Бугарија, која одржа пет парламентарни избори во изминатите две години.

Партијата ГЕРБ, чиј лидер Борисов беше премиер од 2009 до 2021 година, победи на последните избори во април со 26,5 отсто од гласовите.

Коалицијата ПП-ДБ се најде на второ место со 24,9 отсто, што го отвори патот за тешки коалициски разговори бидејќи ниту една партија немаше јасно парламентарно мнозинство.

Борисов го избра Габриел за свој премиерски кандидат, што ја натера да поднесе оставка од нејзината комесарска функција. Но, нејзиното назначување првично беше одбиено од ПП-ДБ, која рече дека нема да поддржи назначување на ниту еден претставник на ГЕРБ во новата влада.

Related posts

Џафери: Не е вистина дека сум примил допис или материјали од Груевски

admin

Распишувањето на изборите ќе го „отклучи“ Избирачкиот список

admin

Израел и Хамас ги обновуваат борбите по истекот на примирјето

admin

Од Брисел ништо ново

admin

Германија и Франција заедно сочинуваат половина од жителите на ЕУ

admin

Статистика: Пораст на трошоците за живот

admin