22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

Гласачите од Турција во неделата одлучија да одат во вториот круг на гласање, откако ниту Реџеп Таип Ердоган ниту Кемал Киличдароглу не обезбедија апсолутно мнозинство од над 50 отсто, пренесува Инбокс7.

Конечните бројки велат дека Ердоган добил 49,51 отсто од гласовите, додека неговиот главен ривал Кемал Киличдароглу е на второто место со 44,88 отсто.

Третиот претседателски кандидат Синан Оган, националистички политичар, заврши на третото место со 5,17%.

Бидејќи ниту еден кандидат не го надмина прагот од 50 отсто за претседател, Турција за прв пат во својата плуралистичка историја беше ставена во вториот круг.

Вториот круг од гласањето за претседателските избори е закажан за 28 мај.

И двајцата кандидати рекоа дека се согласуваат да одат во вториот круг. Излезноста беше висока, над 88%, изјави за новинарите Ахмет Јенер, шеф на Високиот избирачки одбор.

Во возбудлив говор пред седиштето на неговата АК Партија во Анкара, Ердоган тврдеше дека неговата владејачка алијанса освоила „мнозинство“, иако гласовите сè уште се пребројуваа.

„Но, ако народот не одведе во втор круг, ние ќе го почитуваме и тоа“, им порача Ердоган на своите поддржувачи.

Ердоган изгледаше уверен дека ќе обезбеди уште еден мандат.

„Со целото мое срце верувам дека ќе продолжиме да му служиме на нашиот народ во следните пет години“, рече 69-годишниот лидер на гласно овации пред седиштето на неговата партија во Анкара.

Ердоган е лидер со најдолг стаж во Турција и беше премиер од 2003 до 2014 година, по што се повлече од партискиот лидер за да стане претседател. Се на се, тој е на власт 20 години.

Тој жестоко командува со побожните муслимански Турци кои некогаш се чувствуваа обесправени во секуларната Турција, а неговата политичка кариера преживеа обид за државен удар во 2016 година, како и бројни корупциски скандали.

Сепак, неговата политичка позиција беше сериозно оштетена од зголемената инфлација и разорниот земјотрес во февруари оваа година.

Од друга страна, Киличдароглу вети дека доколку победи ќе се врати на економската политика за да ја врати земјата од тешкото владеење на Ердоган. Тој, исто така, вели дека ќе се обиде да ја врати Турција во парламентарниот систем на управување, од извршниот претседателски систем на Ердоган, одобрен на референдум во 2017 година.

Киличдароглу, исто така, вети дека ќе ја врати независноста на судството, кое критичарите велат дека Ердоган го користел за да се запре несогласувањето.

Тој изрази уверување дека ќе победи во вториот круг додека зборуваше заедно со лидерите на шестпартискиот сојуз што го предводеше на изборите.

„Ако нашата нација го каже вториот круг, ние апсолутно ќе победиме во вториот круг“, рече тој. „Волјата за промени во општеството е повисока од 50%.“

74-годишниот Киличдароглу е претседател на Народната секуларна републиканска партија (ЦХП) од 2007 година.

Изборите во Турција беа проткаени со многу дезинформации. Турскиот проверувач на факти Ѓулин Чавус за ДВ изјави дека луѓето се поподложни на дезинформации во многу оптоварени средини како што се изборите. „Оваа поларизација длабоко влијае на турските избори и на количината на дезинформации“, рече тој.

„Навистина е важно да се разбере динамиката и атмосферата во турскиот медиумски екосистем. Луѓето всушност не им веруваат толку на медиумите. Тие консумираат и добиваат вести од каналите на социјалните медиуми“, рече Чавус.

Покрај претседателските избори, во неделата се одржаа и парламентарни избори во Турција. Ердоган тврдеше дека неговата Партија на правдата и развојот (АК Партија) освоила парламентарно мнозинство со помош на нејзиниот ултра-националистички партнер, МХП.

Со преброени 99,83 отсто од гласовите, Народната алијанса на Ердоган беше на пат да освои 318 места во 600-члениот парламент.

Националната алијанса на Киличдароглу формирана од шест опозициски партии, вклучително и неговата секуларна Републиканска народна партија (ЦХП), се чини дека освои 211 места.

Ердоган рече дека турскиот изборен систем е „пример за светот“ и ги отфрли обвинувањата за местење на изборите.

Related posts

Кои земји ги критикуваа израелските напади врз Газа?

admin

„Отворен Балкан“ ќе поттикне економски раст, рече Ескобар по средбата со македонска владина делегација во Вашингтон

ninja

Столтенберг: Не се разговара за влез на Украина во НАТО

admin

Што е најзначајно во воениот извештај на Пентагон за Кина?

admin

По Сараево, директни летови и со неколку балкански дестинации

admin

ПОД ИСТРАГА ДВА МИЛИОНСКИ ТЕНДЕРИ НА „СЕРТА“ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА ВЛАДИНИ ИНСТИТУЦИИ

ninja