11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Мицотакис или Ципрас, кој ќе победи на парламентарните избори во Грција?

Новото истражување на јавното мислење објавено во петокот, 9 дена пред парламентарните избори на 21 мај, покажува дека владејачката Нова демократија води пред главната опозициска Сириза со 7 проценти во намерите за гласање,  пишува весникот Катимерини, пренесува Инбокс7.

Во анкетата на истражувачката компанија Метрон Анализис, нарачана од ТВ станицата Мега, 31,1 отсто од испитаниците се изјасниле дека ќе гласаат за Нова демократија наспроти 24,1 отсто избирајќи ја Сириза. Социјалистичката ПАСОК е трета, со 8,9%, по што следи Комунистичката партија (ККЕ) со 6,3%.

Во претходното истражување на Метрон Анализа, Нова демократија ја предводеше Сириза со 6,3 процентни поени (29,3% спрема 23%), со ПАСОК со 8,9% и ККЕ со 5,5%.

Метрон Анализа проценува дека вистинските гласови ќе бидат: Нова демократија 36,2% и 121 пратеник во 300-члениот Парламент; Сириза 28,0% (94 пратеници); ПАСОК 10,3% (34); ККЕ 7,4% (25); левичарот MeRa25 4,4% (15); и десничарско националистичко грчко решение 3,3% (11).

Повеќе луѓе не ја одобруваат владејачката партија, 54% до 38%, но Сириза оди полошо (73% до 21%).

На прашањето дали претпочитаат коалициска или еднопартиска влада, гласачите се поделени, при што 50 отсто избираат единствена партиска влада наспроти 47 отсто кои претпочитаат коалиција.

Не се очекува ниту една партија да освои целосно парламентарно мнозинство, но доколку резултатите од анкетата се точни, можна е коалиција Нова демократија/ПАСОК. Премиерот Кирјакос Мицотакис јасно стави до знаење дека претпочита да владее сам, надевајќи се дека вторите избори, во јули, под различен изборен систем, ќе и дадат мнозинство на Нова демократија.

На прашањето дали земјата оди во вистинската насока, 54% од испитаниците одговориле не, а 39% да. Во анкетата на почетокот на март на Метрон Анализис, свежо по железничката катастрофа на 28 февруари, кога 57 лица загинаа по судир на два воза, 68% рекоа не, наспроти 26% кои одговорија да.

Анкетата е спроведена со примерок од 2.105, најголем досега во нејзините истражувања, соопшти Метрон Анализис.

Related posts

Османи му одговара на Мицкоски по обвинувањата дека “се редефинира државата”

admin

СО ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ ЗАШТЕДА ОД 200 ДЕНАРИ МЕСЕЧНО

ninja

Во Албанија откриена високо квалитетна нафта, ШЕЛ ги прави последните тестови

admin

Се заострува борбата Груевски-Мицкоски:

admin

БОРЕЛ- ЕУ НЕМА ДА ТОЛЕРИРА НАПАДИ ВРЗ ЕУЛЕКС

ninja

Три акцелератори за болните од рак набавени залудно: Ветувањата на властите останаа пусти фалби

admin