14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Москва е нападната, итна евакуација на населението

Градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин во вторникот изјави дека беспилотни летала погодиле неколку згради во руската престолнина и предизвикале штета, пишува Гардијан.

Собјанин додаде дека нема сериозни повредени во тие инциденти.

Нападот врз Москва следи по сличен напад врз главниот град на Украина Киев, кој беше извршен со руски беспилотни летала во текот на ноќта и уби најмалку едно лице, според градоначалникот на градот, Виталиј Кличко.

Руските сили истрелаа низа проектили врз Киев во текот на денот во понеделникот, испраќајќи ги панично жителите да трчаат за засолниште во необичен дневен напад врз украинскиот главен град по нападите во текот на ноќта, пренесува АФП.

На почетокот на мај, два дрона беа соборени над Кремљ во напад за кој беше обвинета Украина.

Руската државна новинска агенција РИА објави дека некои жители на зградата на улицата „Профсојузнаја“ во Москва на југот на градот се евакуирани.

Неколку руски канали за пораки Телеграм објавија дека рано во вторникот биле соборени  четири до 10 дронови, пренесува Ројтерс.

Related posts

ПРЕДЛОГОТ ЗА ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА СТУДЕНТСКИ ОБРОК НЕ ПОМИНА НА СОБРАНИСКАТА КОМИСИЈА ЗА ФИНАНСИРАЊЕ И БУЏЕТ

ninja

ВИДЕО Повредениот бугарски државјанин е во стабилна состојба, приведени 21 лица

admin

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja

Бубачка, а не пестициди е причина за враќањето на македонските јаболка од Русија

admin

МИЦКОСКИ ЗА KDPOLITIK: Секои четири години некој мене ме менува

ninja

НАД 40 ОТСТО ОД МАКЕДОНЦИТЕ БИ СЕ ИСЕЛИЛЕ ОД ДРЖАВАТА

ninja