13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНА

Намалена транспарентност на државните институции – застој во отчетноста на функционерите

Без консултации на јавноста за голем број предложени закони, неажурирани алатки за транспарентност и необезбедување навремени информации за новинарите и граѓаните, покажуваат неколку анализи на невладини организации. Забелешките на ЗНМ, МЦМС и на Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап за падот на транспарентноста на институциите доаѓа во време кога од САД и ЕУ доаѓаат сериозни критики за корупција.

Алатката „Отворена влада – отворени податоци“ каде можеше да се видат трошоците кои ги направиле владините функционери, последен пат е ажурирана во ноември 2020 година кога премиер беше Зоран Заев.

Алатката „Отворена влада – отворени податоци“ која последен пат е ажурирана во ноември 2020 година кога премиер беше Зоран Заев.
Алатката „Отворена влада – отворени податоци“ која последен пат е ажурирана во ноември 2020 година кога премиер беше Зоран Заев.

Исто така, не е ажурирана и алатката за платите на претседателот на Владата и министрите. Таму сега се покажани приходите на министрите во првата Влада на премиерот Ковачевски. Во меѓувреме, платите на функционерите пораснаа за 78 проценти.

Платите на министрите во Владата последен пат се ажурирани за месец декември 2020 година.
Платите на министрите во Владата последен пат се ажурирани за месец декември 2020 година.

Владата на СДСМ со доаѓањето на власт во 2017 година, воведе многу алатки со кои сакаше да ја подобри транспарентноста на институциите, но многу од нив сега не се ефикасни.

Истражувањето на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Граѓанскиот ресурсен центар (ГРЦ) покажува и дека речиси за две третини од предлог-законите не бил направен консултативен процес на Електронски национален регистер (ЕНЕР).

Според извештајот, вкупно 86 од предложени 191 закон (45%) се на предлог на пратениците, а Собранието не спроведувало консултативен процес за предлог-закони кои се на предлог на пратеници и овластени предлагачи на закони.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА!

Related posts

ЗА ДЕВЕТ МЕСЕЦИ 669 ЖЕНИ ПРИЈАВИЛЕ СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

ninja

Има ли надеж за забрзана интеграција со новиот пристап за проширување на ЕУ?

admin

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВОЈНА МЕЃУ НАТО И РУСИЈА, РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ

ninja

Што се касетните бомби што САД планираат да испратат во Украина? (ВИДЕО)

admin

Груби најавува голема инвестиција од Белгија, 600 нови работни места со над 900 евра месечна плата

admin

Таравари: СДСМ ќе губи многу гласови ако оди со една листа со партиите на Албанците

admin