20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Пратеник од С.Македонија на меѓународен безбедносен форум во Москва

Иван Стоилковиќ, претседател на Демократската партија на Србите во Северна Македонија на својот Фејсбук профил се „пофали“ дека е во Москва. Тој за Радио Слободна Европа потврди дека ќе присуствува на собирот во Москва. А детали за патувањето ќе соопштел откако ќе се врати, пренесува Инбокс7.

Во Московскиот регион од 23 до 25 мај се одржува Меѓународен состанок на високи претставници кои се занимаваат со безбедност.

На состанокот во Москва ќе присуствуваат секретари на совети за безбедност, помошници и советници на шефови на држави, вицепремиери, шефови на безбедносни агенции и специјални служби од различни земји, јавуваат руските медиуми. Форумот ќе се одржи под покровителство на рускиот Совет за безбедност. Руската делегација ја предводи секретарот на Советот за безбедност на Русија Николај Патрушев.

Во Москва е соопштено и дека се очекува на дневен ред да бидат прашањата поврзани со обезбедувањето национална, регионална и глобална безбедност.

Сè уште не е објавена конкретна листа на земји чии претставници ќе се соберат на безбедносниот форум во Московскиот регион, јавува руската државна новинска агенција ТАСС.

 

Related posts

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН

ninja

Грип и корона – ни се заканува ли двоен бран?

ninja

КУРТИ: АКО ИМА ВОЛЈА, ЌЕ ИМА И ДОГОВОР ЗА КОСОВО И СРБИЈА

ninja

БУГАРСКАТА ПОЛИТИКА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОДИ ДО УШТЕ ПОГОЛЕМ АПСУРД, ВЕЛИ ЈОРДАНОВА

ninja

СО СКЛАДИРАЊЕ НА СТРУЈАТА ЌЕ СЕ РЕГУЛИРА „БУМОТ“ ВО ПРОИЗВОДСТВОТО ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

ninja

Некогашната специјална обвинителка сега библиотекарка во “Идризово”

admin