25.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Србија преку авионски линии ќе се поврзува со САД

„Ер Србија“ во јуни ќе потпише договор за споделување кодови со авиопревозник од Соединетите Американски Држави, изјави извршниот директор на авиокомпанијата, Јиржи Марек.

Говорејќи на настанот за промоција што го одржа Амбасадата на САД во Србија за претстојната услуга на превозникот во Чикаго, која започнува утре, г-дин Марек истакна: „Најважната вест што ќе дојде многу наскоро е дека на почетокот на јуни ќе потпишеме, во лице, договор за заеднички код со еден од американските превозници“.

Развојот ќе му овозможи на Ер Србија да понуди поголема поврзаност низ САД. Во јануари, Ер Србија го прошири своето меѓусебно партнерство со Американ Ерлајнс, нудејќи им на патниците врски меѓу Белград и над седумдесет дополнителни дестинации во САД.

 

Related posts

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

ninja

МИЈАЛКОВ НА ЧЕКОР ДА СЕ СПАСИ И ОД СУДЕЊЕТО ЗА „ТИТАНИК 2“

ninja

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на ДУИ и СДС веќе не е само закана за народните пари

admin

Што значи за РСМ стратешкиот договор со САД?

admin

ФИДЕШ на Орбан ќе ја подготвува ВМРО-ДПМНЕ за победа на парламентарните избори во 2024

admin

АНКЕТА: БУГАРИЈА Е ЗАКАНА, А ЕУ Е НЕФЕР И НАДМЕНА

ninja