20.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Уште 5 години на власт, Ердоган го надмина и Ататурк

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е реизбран за уште еден мандат да ја води државата. Ова е според неофицијални податоци на државната агенција Анадолу. Тој победи во тензичниот вториот круг откако не успеа да обезбеди повеќе од 50 отсто од гласовите потребни за целосна победа во првиот круг на 14 мај, пренесува Инбокс7.

Со отворени 97 отсто од гласачките кутии, Ердоган наводно освоил 52,1 отсто од гласовите во вториот круг во неделата, победувајќи го својот противкандидат Кемал Киличдароглу, кој освои 47,9 отсто.

Официјалниот Висок изборен совет се уште не ги потврдил резултатите.

Гласањето го запечатува местото на Ердоган во историјата бидејќи тој го продолжува своето 20-годишно владеење за уште пет години. Тој веќе го надмина 15-годишното претседателствување на основачот на Република Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Бидејќи победата на Ердоган изгледаше целосна, толпата народ се собра во претседателската палата во Анкара да го чека неговиот славенички говор.

Претходно, Ердоган се појави пред својата резиденција во истанбулскиот Ускудар, каде што пееше пред да се заблагодари на восхитуваната толпа.

„Го завршивме вториот круг од претседателските избори со наклонетост на нашиот народ“, рече Ердоган. “Дај Боже да бидеме достојни за вашата доверба како што бевме во изминатите 21 година.”

Тој додаде дека сите 85 милиони граѓани на земјата биле „победници“ во двата круга на гласање на 14 и 28 мај.

Претседателот, исто така, рече дека главната опозициска Републиканска народна партија (ЦХП) ќе бара од кандидатот Киличдароглу да одговара за неговите лоши резултати, додавајќи дека бројот на местата на ЦХП во парламентот е намален во споредба со изборите во 2017 година.

Двомесечниот изборен период беше сведок на една од најжестоките кампањи во историјата на Турција. Ердоган постојано го нарекуваше својот противник како „поддржан од терористи“ – поради поддршката дадена од главната прокурдска партија – додека Киличдароглу ја заврши кампањата нарекувајќи го Ердоган „кукавица“. Кампањата доби сè понационалистички тон, при што опозицијата конкретно ветуваше дека ќе ги принуди Сиријците и бегалците од другите земји да заминат.

Вториот круг на изборите во неделата беа првпат откако беа воведени директни претседателски избори во 2014 година, гласањето да премине во втор круг.

И покрај тоа што граѓаните беа повикани повторно да гласаат две недели по прелиминарните избори на 14 мај, излезноста остана околу 85 отсто.

За Турците по отворањето на телевизиските гласачки кутии, резултатите зависеле од платформата што ја следеле – државната новинска агенција Анадолу или агенцијата Анка поврзана со опозицијата.

Два часа по затворањето на избирачките места – при што изборната власт соопшти дека е преброена четвртина од гласовите – Анадолу покажува дека Ердоган води со 53,7 отсто, додека Анка го покажа Киличдароглу предни со 50,1 отсто.

Како што одминуваше вечерта, сепак, јазот меѓу двете сметки се намалуваше, а Ердоган се појави напред и во двете.

Изборите – парламентарните избори се одржаа заедно со претседателските на 14 мај – беа широко поздравени како најважни во поновата турска историја и се одржаа за време на стогодишнината од основањето на републиката.

Изборот меѓу кандидатите беше прикажан со слично впечатливи термини – или продолжување на дводецениското владеење на Ердоган или лидер кој ветува враќање на парламентарниот систем.

Анкетите, на кои право на глас имаа повеќе од 64 милиони Турци дома и во странство, се одржаа во позадина на кризата на трошоците на животот во која инфлацијата достигна врв од 85 отсто во октомври и земјотресите во февруари во кои загинаа повеќе од 50.000 луѓе во југоисточниот дел на земјата.

Ердоган, кој дојде на власт во 2003 година, првично како премиер, понуди визија за понатамошен развој, ветувајќи дека ќе ги прошири подобрувањата направени од неговата влада на Партијата на правдата и развојот (АК Партија).

По неговиот успех на парламентарните избори – АК Партијата и нејзините сојузници освоија 323 од 600 пратенички места – Ердоган исто така можеше да ја вети стабилноста што ја нуди контролата на законодавниот дом и владата.

Киличдароглу, во меѓувреме, вети демократизација и соборување на системот на „владеењето на еден човек“ на Ердоган додека се справуваше со, како што го нарече, економското лошо управување.

Националистичкиот тон што доведе до вториот круг од претседателските избори беше делумно обид да се добие поддршката од гласачите кои го поддржаа Синан Оган, кандидатот кој обезбеди повеќе од 5 отсто од гласовите на 14 мај. Оган на крајот го поддржа Ердоган, но другите националисти го поддржаа Киличдароглу.

Ердоган постигна 49,5 отсто во првиот круг наспроти Киличдароглу 44,9 отсто.

Откако ги издржаа последните два месеци кампања, гласачите сега имаат 10 месеци да се опорават до локалните избори во март, кога Ердоган ќе се обиде да ги врати градовите, вклучително Истанбул и Анкара, кои беа преземени од опозицијата во 2019 година.

Related posts

НЕПРИФАТЛИВО ИНСТАЛИРАЊЕ НА ТУЃ ПРОБЛЕМ НА МАКЕДОНСКО ТЛО

ninja

Спасена мечка заглавена во бачило во Бозовце (ВИДЕО)

admin

Владата штеди на здравјето на работниците и на „африкански температури“

admin

НАД 20.000 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСИТЕ ВО ТУРЦИЈА И СИРИЈА

ninja

Малеска: Се „печалат“ гласови со антиевропска реторика

admin

ВЕТИНГ – СТАРА ПЕСНА ВО НОВ АРАНЖМАН

ninja