29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Амбасадорот Ховениер: Ги предвидовме последните, Курти не игнорираше

Амбасадорот на САД во Косово Џефри М. Ховениер рече дека погрешните чекори на косовската влада придонесуваат на северот на земјата да се воспостави протекторат.

„Повеќе војници на НАТО во Косово значи повеќе странски војници, што значи помала моќ и авторитет за Косово. Повеќе странско присуство на Косово значи помалку можности за локалното население и Албанците сами да донесуваат одлуки“, рече Ховениер.

Тој истакна дека САД ги предвиделе последиците од одлуката за насилно поставување градоначалници со етнички Албанци во четири општини со мнозинско српско население, а САД, како силен сојузник на Косово, „силно го советувале“ премиерот Албин Курти да го промени својот курс на дејствување, но советот беше игнориран.

Ховениер, исто така, спомена дека САД размислуваат за други мерки и во моментов „немаат ентузијазам“ да му помогнат на Косово во неговите напори да добие пошироко меѓународно признавање или напредок кон членството во ЕУ и НАТО. Освен тоа, Косово е исфрлено од учество во вежбата на НАТО, „Бранител Европа 23“, што ќе се одржи во јуни во Албанија.

Во официјалната изјава на американскиот државен секретар Антони Блинкен се нагласува дека САД најостро ги осудуваат активностите на Владата на Косово за насилен пристап до општинските згради на северот на Косово, дејствија што ги презеде спротивно на советот на Соединетите држави. и европските партнери на Косово“.

Се наведува и дека овие дејствија ги ескалирале тензиите и ќе имаат последици врз билатералните односи со Косово.

Од друга страна, одговорот на земјите-членки на ЕУ не беше ништо помалку критичен кон Косово. Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека Косово сноси одговорност за тензиите.

„Многу е јасно дека косовските власти сносат одговорност за актуелната ситуација и има непочитување на договорот кој сепак беше важен, кој беше обезбеден пред само неколку недели“, рече Макрон.

Поранешниот вршител на должноста министер за надворешни работи на Косово, Петрит Селими, на својот Твитер профил истакна дека „најмалку 3 земји-членки на ЕУ размислуваат да побараат суспендирање на средствата од ИПА и визна либерализација за Косово“. Известувачот на Европскиот парламент за Косово, Виола фон Крамон брзо одговори дека доведувањето во прашање на визната либерализација и ИПА фондовите е апсолутно „забрането“ и дека итно е потребно политичко решение за северот на Косово.

Да потсетиме, соопштението на КУИНТ ја осуди одлуката на Косово да присили пристап до општинските згради на северот на Косово и покрај постојаните повици за воздржаност.

Related posts

ГИР ГИ ОСУДИ ЗАКАНИТЕ КОН ПЕНДАРОВСКИ

ninja

Нападите на Хезболах може да бидат полоши од Хамас

admin

Следната средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел на 2 мај, тема на разговор ЗСО

ninja

Нема простор за зголемување на пензиите, но неприфатливо е и платите да функционерите да растат неразумно – предупредија експертите

admin

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ

admin

Со кола возел 6 мигранти, приведен србин во Неготино

admin