30.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Блинкeн во посета на Кина, има ли простор за смирување на тензиите во односите помеѓу двете држави?

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во неделата се состана со кинескиот министер за надворешни работи Чин Ганг и со високиот дипломат Ванг Ји во Пекинг, во дипломатска мисија со висок влог за да ги смири американско-кинеските тензии кои ја засенија геополитиката во последните месеци, пренесува Инбокс7.

Патувањето на Блинкен го прави американскиот функционер од највисоко ниво што ја посетил Кина откако Џо Бајден стана претседател на САД и првиот американски државен секретар кој патувал по речиси пет години.

Оригиналните планови за патување на Блинкен за февруари беа нарушени од веста за наводен кинески шпионски балон што леташе над воздушниот простор на САД. САД на крајот го соборија наводниот шпионски балон, а тензиите меѓу двете најголеми светски економии оттогаш останаа напнати. Пекинг инсистираше на тоа дека балонот бил неименуван трагач за времето што излетал од курсот.

Блинкен треба да има работна вечера подоцна во недела во државниот секретар  Диаојутаи Чин, кој претходно беше амбасадор на Кина во САД, според некои извештаи може да има средба и со претседателот Кси Џинпинг во понеделник за време на дводневната посета на Блинкен.

Очекувањата за значително закрепнување на односите меѓу САД и Кина, особено како резултат на патувањето на Блинкен, остануваат ниски. Портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер, во изјава минатата недела рече дека Блинкен ќе разговара за важноста од одржување на отворени линии на комуникација и ќе „подигне билатерални прашања од интерес, глобални и регионални прашања и потенцијална соработка за заедничките транснационални предизвици“.

На годишниот настан Шангри-Ла дијалог во Сингапур на почетокот на овој месец, шефот на одбраната на САД и неговиот кинески колега немаа формален состанок. И пошироко, меѓународните ограничувања за патување за време на пандемијата „Ковид-19“ го ограничија контактот меѓу владите на САД и Кина.

Во август, контроверзната посета на Тајван од страна на Ненси Пелоси, тогашниот претседател на Претставничкиот дом на САД, го подгреа гневот на Пекинг. Пекинг го смета Тајван за дел од својата територија, без право сам да води дипломатски односи. САД го признаваат Пекинг како единствена легална влада на Кина, додека одржуваат неофицијални односи со островот, демократски самоуправен регион.

Посетата на Блинкен на Пекинг, исто така, би можела да го отвори патот за ноемвриска средба меѓу Бајден и неговиот кинески колега Кси – нивна прва по Бали во ноември, еден ден пред почетокот на самитот на Г-20.

Кон крајот на мај, американскиот министер за трговија и нејзиниот кинески колега се состанаа во Вашингтон, а американската министерка за финансии Џенет Јелен исто така се очекува да ја посети Кина во неодредено време.

Новиот кинески амбасадор во САД, Ксие Фенг, пристигна во САД кон крајот на мај по период од околу шест месеци без никој на таа позиција. Бајден во исто време рече дека очекува дека тензиите меѓу САД и Кина „ќе почнат да се топат многу брзо“.

Потенцијална можност Бајден и Кси да се сретнат повторно ќе биде во ноември, за време на Самитот на лидерите за економска соработка во Азија и Пацификот што треба да се одржи во Сан Франциско.

Related posts

Незири: Албанците имаа конструктивна улога во процесот со Бугарија

ninja

Половина од Македонците сметаат дека војната во Украина е судир меѓу Русија и НАТО

admin

„Бела листа“ на примерни компанија, да, но во Шведска, Данска или Норвешка, не во Македонија

admin

Министрите од регионот потпишаа заеднича изјава за борба против корупцијата

admin

Хил: САД се разочарани и загрижени поради одлуката на Курти за табличките

ninja

Политико: Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија

admin