12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Брајб-Гејт: Вотергејт на Бајден?

Џозеф Бајден еднаш, како потпретседател на САД, примал мито, исто како и неговиот син Хантер? За ова се шпекулира подолго време, а од Републиканската партија сега тврдат дека има докази.

Пишува: Себастијан Хесе, АРД Вашингтон

Во САД веќе се зборува за „Bribe-Gate“. Тоа е игра со зборови, термин кој ги поврзува „Вотергејт“, скандалот на сите политички скандали и зборот „Мито“ или: поткуп. Станува збор за сомнеж за корупција кај две генерации од семејството Бајден – таткото Џозеф и синот Хантер.

Во 2016 година, кога беше потпретседател на САД, Џозеф „Џо“ Бајден наводно ја условил исплатата на финансиската помош за Украина со отпуштање на украинскиот државен обвинител. Бидејќи тој наводно бил корумпиран. Тоа бил Виктор Шокин.

Сепак, особено зачинет е податокот дека Шокин во тоа време ја водел истрагата против украинската енергетска компанија БУРИСМА. А Хантер Бајден, син на тогашниот американски потпретседател, исто така седел во надзорниот одбор на таа компанија.

Ова е кратка верзија на приказната која веќе неколку години кружи во јавноста. Веста е она што сега го тврди републиканскиот сенатор Чак Грасли од Ајова. Впрочем, тој во американскиот парламент рече: „Државјанин на странска земја, кој е осомничен за поткуп на Бајден, очигледно тајно снимил 17 аудио снимки“, тврди Грасли. Тој мисли на основачот на компанијата БУРИСМА Микола Злоевски. Сенаторот рече дека изворот на тие тврдења е таен доушник на ФБИ. „Тој сакаше да ги искористи тие записи за да се осигура во случај митото да биде откриено“, додаде Грасли.

Но, што точно може да се слушне на овие мистериозни снимки, под претпоставка дека тие навистина постојат? За време на сослушувањето во Конгресот, сенаторот Тед Круз го праша заменик-директорот на ФБИ, Пол Абат дали Федералната полиција навистина ги има овие снимки. „Не ми е дозволено да коментирам за истрагата што е во тек“, беше неговиот одговор.

Републиканскиот претставник Џејмс Комер од Кентаки, кој ја води истрагата во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, очигледно знае нешто повеќе: „На две од аудио снимките се слуша Џо Бајден, а на другите менаџерот на Тогашната компанија БУРИСМА, Хантер Бајден.“ Сите разговори, како што додаде, се вртеа околу условите за плаќање мито. Бајден, додава Комер, добиле по пет милиони долари – секој.

Трамп: Бајден е најкорумпираниот американски претседател на сите времиња

Доналд Трамп, кој во моментов е под голем притисок поради обвинението поврзано со скандалот околу доверливите документи, обвинувањата против Бајден ги гледа како добра шанса да го одвлече вниманието на јавноста од сопствените проблеми. По реизборот на функцијата претседател, тој, како што рече Трамп минатата недела, ќе назначи специјален истражител. И тој треба да се занимава со истрагата против „најкорумпираниот американски претседател на сите времиња“, односно целото „криминално семејство Бајден“, како што рече поранешниот шеф на Белата куќа.

И додека Републиканска Америка интензивно се занимава со случајот „Bribe-Gate“, другата половина од земјата, во корист на Бајден, повеќе или помалку ја игнорира темата. Потоа, тврдат тие, Бајден дејствувал по консултации со други нации, вклучително и со ЕУ, при притисок за смена на јавниот обвинител во Украина. Сите забелешки против актуелниот претседател по ова прашање се „координирана акција“, сметаат симпатизерите на Бајден. Бајден да го објасни тоа. И така левичарските медиуми во одреден момент ќе почнат да се прашуваат од каде Бајден ги добил тие пари“.

Партијата на Комер најавува дека ќе ги објави доказите за наводната милионска корупција на семејството Бајден, односно аудио снимките што треба да ја поддржат, како дел од работата на собраниската истражна комисија.

 

Извор: Дојче веле

 

Related posts

Турски локални избори: Опозицијата го запрепасти Ердоган со историска победа

admin

Реформи во образованието: Потребата за прилагодување на универзитетските програми со потребите на пазарот

admin

Нетранспарентноста во јавните набавки, „главоболка“ за компаниите: Бизнисмените ретко се жалат кога се незадоволни од тендерите

admin

Џафери: Не е вистина дека сум примил допис или материјали од Груевски

admin

Др. Алон Бен Меир: Ќе мора да се случи нешто од огромни размери на Блискиот Исток за да се промени оваа динамика

admin

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin