37.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНСВЕТ

Дали е при крај војната во Украина? Ердоган со стратешки пристап

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рано во саботата изјави дека неговиот руски колега Владимир Путин ќе ја посети Турција следниот месец и го истакна својот ентузијазам за мировни преговори во кои Анкара би можела да одигра одлучувачка улога, пренесува Инбокс7.

Тој го изјави ова за време на посетата на Истанбул на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кого го поздрави како свој „драг пријател“.

По повеќе од два часа разговори во замокот Вахдетин во Истанбул, Ердоган, исто така, го поддржа членството на Киев во НАТО и понуди цврста одбрана на независноста на Украина, прогласувајќи дека заземањето на украинската територија од Русија е спротивно на меѓународното право.

Истакнувајќи дека Турција направи „најголем напор“ од која било земја во претходните обиди за дипломатија и нагласувајќи ја улогата на Анкара во договорот да и дозволи на Украина да извезува жито од Црното Море, Ердоган инсистираше на тоа дека Турција има „најискрена желба“ да ги види Киев и Москва се враќа на преговарачка маса.

Зеленски, исто така, забележа дека „Турција е подготвена да преземе водечка улога“ во мировниот план на Киев. Ердоган потврди дека турските компании се подготвени да учествуваат во реконструкцијата.

И Ердоган и Зеленски се надеваа дека договорот за извоз на жито наскоро ќе биде продолжен, а турскиот лидер додаде дека има смисла да се започне со негово обновување на подолги временски рамки отколку на секои два месеци. Ердоган рече дека првично ќе разговара со Путин за идејата за продолжување на договорот на три месеци, но потоа предложи целосната програма да биде долга дури две години за да помогне во борбата против гладот ​​во посиромашните нации.

Турскиот претседател одигра стратешки чин на балансирање во текот на војната. И покрај тоа што нашироко ја осудува незаконитоста на инвазијата на Путин и снабдувањето со беспилотни летала на Бајрактар ​​на украинските сили, Турција, исто така, се појави како клучен пат за избегнување санкции и не може да си дозволи да ја отуѓи Москва поради нејзината голема енергетска зависност од Русија.

Ердоган брзо му изрази поддршка на Путин за време на неуспешниот бунт на Евгениј Пригожин минатиот месец, исто како што Путин го поддржа среде сè уште многу непроѕирниот турски обид за државен удар во 2016 година.

Related posts

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Инфографика/ Колку порасте цената на електричната енергија во првите 6 месеци на 2022, во споредба со вторите 6 месециа на 2021?

admin

ЛОГА ГИ ПОДГОТВУВА ХАШКИТЕ ЌЕЛИИ ЗА ГРУЕВСКИ

ninja

Венко Филипче е нов претседател на СДСМ, вети реорганизација и заедништво

admin

Влезот на Бугарите во Уставот отвора нови партиски апетити

ninja

Зголемени повици за формирање зона за забранети летови, и доставување борбени авиони за Киев

admin