18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ковачевски: Границата со Албанија само со едно застанување

Премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска на граничниот премин Ќафасан го пуштија во употреба One-stop-shop, заедничко управување на граничните и царински контроли со едно застанување, пренесува Инбокс7.

“Со овој концепт овозможуваме благосостојба на нашите граѓани во Северна Македонија и Албанија, посилни економски партнерства и поефикасна соработка меѓу компаниите. Со One-stop-shop придонесуваме и за забрзан регионален економски раст и развој, повисок степен на хармонизација на граничните контроли и поуспешно откривање на нелегални прекугранични активности”, рече Ковачевски.

Со концептот на интегрирано гранично управување, според него, “исполнуваме уште една обврска од проектот за интеграција на Северна Македонија и Албанија како на регионално така и на европско ниво. Ние промовираме европски вредности и практики како придонес кон наше што побрзо членство во Европската Унија.”

Related posts

Столтенберг: Не се разговара за влез на Украина во НАТО

admin

Совет на амбасадори на САД престојуваа во Скопје: Да не зе блокира евроинтеграцијата на С.Македонија

admin

А1он: Двајца пратеници на СДСМ нема да ги гласаат уставните измени

admin

КОЛЕРА И ДРУГИ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ-ЗАКАНА ЗА ОБЛАСТИТЕ ПОГОДЕНИ ОД ТУРСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

ninja

АПЕЛАЦИЈА ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА ЗА „ТРЕЗОР“

ninja

Курти со план од пет точки за смирување на тензиите на северот

admin