28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ескобар: Сакаме да бидете дел од ЕУ, не сум тука да вршам тортура врз некого

„На Европа и на САД им требате во ЕУ“ е дел од денешните пораки на американскиот висок претставник Габриел Ескобар на средбите со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, јавува РСЕ, пренесува Инбокс7.

“Не сум во Македонија да вршам тортура врз некого”,  одговори тој на прашањето за коментар за изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека власта барала од меѓународните пријатели да се притисне опозицијата да го смени ставот за Уставните измени.

Ескобар е задоволен што отпочнал процесот за уставни измени и очекува да продолжи.

“Европската унија и Соединетите Американски Држави имаат потреба од вас, вие сте стратешки партнер и близок пријател, некој кој имал директна корист од тоа партнерство и вие сакаме да имате корист од тоа партнерство во носењето на тешките одлуки кои ќе донесат посветла иднина”, порача Ескобар за време на посетата на Скопје.

И по средбите на Ескобар со премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, власта и опозицијата останаа на истите спротивставени ставови за уставните измени, според тоа што го соопштија во јавноста.

Ескобар по средбата со неговиот прв денешен домаќин, премиерот Димитар Ковачевски изјави дека му е мило што во земјава отпочнал процесот на уставни измени во Собранието, се надева дека ќе продолжи.

 

Related posts

Избори во Северна Македонија: Оствари ли опозицијата недостижна предност пред вториот круг гласање

admin

Дијаспората и по 12 февруари ќе може да се врати со патен лист

admin

БУГАРИЈА НА ПАТ КОН ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ СИСТЕМ?

ninja

Ковачевски контра ЕУ за Кривичниот законик – исти закони имаат европските земји

admin

Гардијан: Ердоган се соочува со реални шанси да загуби додека Турција се подготвува да гласа

admin

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

admin