13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ескобар: Сакаме да бидете дел од ЕУ, не сум тука да вршам тортура врз некого

„На Европа и на САД им требате во ЕУ“ е дел од денешните пораки на американскиот висок претставник Габриел Ескобар на средбите со македонскиот премиер Димитар Ковачевски и опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, јавува РСЕ, пренесува Инбокс7.

“Не сум во Македонија да вршам тортура врз некого”,  одговори тој на прашањето за коментар за изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека власта барала од меѓународните пријатели да се притисне опозицијата да го смени ставот за Уставните измени.

Ескобар е задоволен што отпочнал процесот за уставни измени и очекува да продолжи.

“Европската унија и Соединетите Американски Држави имаат потреба од вас, вие сте стратешки партнер и близок пријател, некој кој имал директна корист од тоа партнерство и вие сакаме да имате корист од тоа партнерство во носењето на тешките одлуки кои ќе донесат посветла иднина”, порача Ескобар за време на посетата на Скопје.

И по средбите на Ескобар со премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, власта и опозицијата останаа на истите спротивставени ставови за уставните измени, според тоа што го соопштија во јавноста.

Ескобар по средбата со неговиот прв денешен домаќин, премиерот Димитар Ковачевски изјави дека му е мило што во земјава отпочнал процесот на уставни измени во Собранието, се надева дека ќе продолжи.

 

Related posts

МИЛО ЃУКАНОВИЌ ПРОТИВ СТАРИТЕ И ЕДЕН НОВ РИВАЛ

ninja

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin

АГЕЛЕР: ЕДНО ИЛИ ДВЕ ИМИЊА ОД МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИМА НА „ЦРНАТА“ ЛИСТА НА САД

ninja

Почна состанокот на лидерите на земјите од Процесот Брдо-Бриони

admin

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

ninja

Временска прогноза за наредната недела

admin