11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Османи се сретна со Агелер: Над четири милиони долари за борба против корупцијата

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи,  денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Ангела Агелер, јавува Инбокс7.

Според соопштението, на средбата се зборувало за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог, при што министерот Османи изразил благодарност за дополнителните средства во висина од 4.276.000 американски долари наменети за владеење на правото и спроведување на законите, што САД ги доделува започнувајќи од 2012 година.

“Министерот потенцираше дека со САД како наш значаен стратешки партнер продолжуваме заеднички и посветено да работиме за забрзување на реформските процеси во земјава, при што високо ја цениме континуираната американска поддршка за справување со предизвиците и борбата против корупцијата.”, се вели во соопштението.

Related posts

Извештај на ЕК: Поларизацијата ги парализира институциите

admin

Касами: Со ДУИ и Алијанса за Албанците нема ЕУ

admin

Што се разговарало на средбата Блинкен-Ковачевски? Ескобар вели дека корупцијата била главна тема

admin

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin

Русија ги повикува останатите земји да ја признаат независноста на Доњецк и Луганск

ninja

Да се укинат патните трошоци за пратениците – Ветување коешто „најлесно“ се заборава

admin