29.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Османи се сретна со Агелер: Над четири милиони долари за борба против корупцијата

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи,  денеска оствари средба со амбасадорката на САД во земјава, Ангела Агелер, јавува Инбокс7.

Според соопштението, на средбата се зборувало за соработката во рамки на Стратешкиот дијалог, при што министерот Османи изразил благодарност за дополнителните средства во висина од 4.276.000 американски долари наменети за владеење на правото и спроведување на законите, што САД ги доделува започнувајќи од 2012 година.

“Министерот потенцираше дека со САД како наш значаен стратешки партнер продолжуваме заеднички и посветено да работиме за забрзување на реформските процеси во земјава, при што високо ја цениме континуираната американска поддршка за справување со предизвиците и борбата против корупцијата.”, се вели во соопштението.

Related posts

Корупција: Добриот глас се шири брзо, лошиот уште побрзо

admin

Ердоган: Никој не може да го спречи “Векот на Турција”

admin

ЕУ со 6 милијарди евра поддршка за Западен Балкан

admin

Османи: Ако има државно вмешување во случувањата на северно Косово, С.Македонија ќе го преиспита своето учество во Отворен Балкан

admin

Бугарија се однесува со С.Македонија исто како и Русија со Украина

admin

Ердоган го повика Путин да дејствува со здрав разум

admin