31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Србија е Запад, Хил: Се согласувам

Кристофер Хил, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Белград предизвика големо внимание со видеото кое го објави на социјалните мрежи. Во видеото се слушаат политичари и јавни личности кои зборуваат за позицијата на Србија на Запад и за српско-американското партнерство, пренесува Инбокс7.

„Иднината на Србија е на Запад, се согласувам“, напиша Хил.

Видеото содржи кратки изјави на премиерката Ана Брнабиќ, на српскиот амбасадор во Вашингтон, Марко Ѓуриќ, како и на Жељко Митровиќ, сопственикот на ТВ Пинк, како и исечоци од оваа телевизиска програма, во кои аналитичарите истакнуваат дека Србија е Западна земја и припаѓа таму.

Видеото содржи и кратки исечоци од интервјуто на Кристофер Хил и воениот експерт Александар Радиќ од телевизискиот таблоид Курир.

Во бројните одговори на Твитер мрежата на оваа најава на амбасадорот Хил, претставници на опозициската јавност коментираа дека мнозинството од оние што се појавија во објавата на Хил работат на оддалечување на Србија од Западот и дека тие се пречка за европската интеграција Србија.

 

 

Related posts

Луѓето се откажуваат од онлајн резервациите во 2023 година и се одлучуваат за туристички агенти – еве зошто

admin

ЗОШТО МНОЗИНСТВОТО Е ПРОТИВ ВНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ?

ninja

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО КРИТИКА ДО ЗАПАДНИТЕ ЗЕМЈИ ЗА ВООРУЖУВАЊЕТО НА УКРАИНА

ninja

Економијата во 2024: Има ли надеж за пооптимистички тонови?

admin

Врие од непотизам и корупција во јавниот сектор: Пренатрупана, а неефикасна администрација

admin

САД И ЕУ ПРЕДУПРЕДИЈА НА ПОСЛЕДИЦИТЕ ДОКОЛКУ КИНА ОБЕЗБЕДИ ПОМОШ ЗА РУСИЈА

ninja