29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Физички нападната екипата на Алсат

Екипата на ТВ Алсат денеска била нападната додека биле на должност, јавува телевизијата. Првиот вербален, а потоа и физички напад се случил во Старата скопска чаршија, додека двете новинарки на Алсат телевизија, Ера Ѓакова и Сара Хоџа, заедно со снимателот пукале на земја, пренесува Инбокс7.

Лице кое поседува продавница во близина, без повод и причина, со остар алат им се заканувал на новинарите и на снимателот. Дури им се заканувал и со живот. По заканите по животот, без повод и причина, лицето физички го нападнало снимателот на Алсат, нанесувајќи му повеќе повреди на различни делови од телото.

По нападот на местото пристигнала и полицијата, но напаѓачот во меѓувреме ја затворил продавницата и го напуштил местото на настанот.

„Го пријавивме случајот во полиција, дојде полиција и заедно со колешката Сара Хоџа која беше таму дадовме изјави и чекаме да одиме во полициска станица да ги кажеме сите детали“, изјави Ера Ѓакова, новинар.

По нападот на снимателот на Алсат му била понудена медицинска помош. Во меѓувреме, од МВР информираат дека се работи на целосно расветлување на нападот.

Related posts

БЛАГОЈ НАЦОСКИ: СВЕДОЦИ СМЕ НА ИЗЖИВУВАЊЕ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ДРЖАВА

ninja

ТАРАВАРИ СО ЕДНА НОГА ВО ВЛАДАТА

ninja

Градоначалниците забораваат на ветените „брда и долини“ за заштита на Охридскиот регион

admin

Маричиќ: Манифестот за ЕУ – доказ за нашата посветеност за евроинтеграциите

admin

„Турбината“ на ЕУ врти и за македонските енергетски потреби

ninja

Страв од фрагментација или од детронизација?

admin