16.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Мицкоски за Алсат: Доказите за оската ДУИ, СДСМ и Груевски се во УСБ материјали

Отворената војна со Груевски се базира на докази и информации кои стигнуваат до мене – рече претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицксоки во интервју за Алсат. Тајните средби вели тој ги потврдил и Ахмети кој зборуваше дека Заев и Груевски ја договорале амнестијата. Зборувајќи за тоа дали има докази за функционирање на како што вели тој оската Ахмети, СДСМ и Груевски, тој спомена и материјали кои на УСБ ги добиле челниците на ДУИ.

„Сигурно јас тој потег којшто го направив, не го направив затоа што ете така ми текнало, сигурно тоа се должи на една голема анализа, информации и многу докази коишто веќе неколку месеци пристигнуваат и до мене и до ВМРО ДПМНЕ. Можеби треба да им се освежи меморијата и за пликоата кои што ги добиваа на УСБ и Али Ахмети и Талат Џафери во 2022 година пролетта, што имаше во тоа УСБ, кои беа документите кои што беа дел од тие пликоа итн, можеби они подобро ќе ви одговорат“, рече Мицкоски.

За Груевски рече дека не му било јасно зошто одел на тие тајни средби, но и дека бил полн со омраза, самобендисаност и со лични фрустрации. Тој денеска на социјалните мрежи објави и фотографија со десната рака на Груевски, Гордана Јанкуловска а на прашањето која е пораката, кажа дека таа била жртва на политички прогон и дека партијата ќе се грижи за секој лојален член. Во однос на уставните измени, Мицоски рече дека тој и сите пратеници се истомисленици односно дека устваните измени не треба да се изгласаат.

„Ви кажувам дека ниту еден пратеник нема да гласа и држете ме за збор. Македонија е пред се. Мислам дека уставните измени се најпонижувачкиот дел за Македонија и мислам дека тоа што не ги гласаме и мислиме добро на Македонија. Ако се случеше такво нешто, тогаш ќе беше лошо за Македонија, затоа што ги слушате пораките кои што доаѓаат од Софија и од денешната новоизбрана европска комесарка која што јасно кажа кои се обврските на Македонија кои што се содржани и во Протоколите а таму се содржани озбилни обврски кои имаат јасна цел, а тоа е асимилација на македонскиот народ“, додава Мицкоски.

Мицкоски ја повика власта да распише предвремени избори – и да ја искористи сегашаната ситуација на ВМРО – за кое тврдат дека е поделено и се распаѓа.

Related posts

ВМРО-ДПМНЕ: Власта на ДУИ и СДС веќе не е само закана за народните пари

admin

Продолжува руското гранатирање врз украинските градови, најавени нови планови за хуманитарни коридори

ninja

Дали Албин Курти ја обединува албанската опозиција во С.Македонија?

admin

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

ninja

УКРАИНЕЦ ПОД АМЕРИКАНСКИ САНКЦИИ ДОБИЛ МАКЕДОНСКО ДРЖАВЈАНСТВО, ВЛАДАТА ВЕЛИ СÈ Е ПО ЗАКОН

ninja

Овој е најопасниот хакер на светот

admin