22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСЦЕНА

Суперјахта на Џеф Безос се закотви во Драч

Eдна суперјахта се закотви во пристаништето во Драч. Јахтата „Кору“ е во сопственост на американскиот мултимилијардер Џеф Безос и е најголема од ваков вид во светот, јавуваат албански медиуми, пренесува Инбокс7.

Долга е 127 метри и има вредност од околу 250 милиони долари. Изградена е од компанијата Океанко во Холандија. Јахтата беше испорачана во Мајорка во април 2023 година. Овој брод се напојува со едра, но како и повеќето од овие јахти, има и голема моќност на моторот.

Се снабдуваше во Драч, а потоа се очекува да оди на италијанските брегови. Како што е познато, годинава се применува таксата за луксуз за секој литар гориво што се доставува до туристичките јахти.

Во оваа туристичка сезона, десетици бродови го избираат пристаништето Драч за да наполнат гориво и потоа како дестинација ги имаат прекрасните албански плажи.

Пред неколку дена на прекрасната плажа Паласес се закотви јахтата „План Б“. Јахтата долга 73 метри, во сопственост на милијардерот Па’хок Чодиев, е дел од листата на најголеми јахти во светот, вредна 100 милиони долари.

Според дирекцијата на пристаништето Драч, на ова пристаниште во нашата земја пристигнале 257 големи туристички јахти и 21 крстарења.

Related posts

Паѓа поддршката за членство во ЕУ, младите се евроскептични

admin

Физички нападната екипата на Алсат

admin

Само 52% од компаниите имаат веб-страница, а над 94% користат компјутер!

admin

Ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ, рече Бајден по телефонскиот разговор со Зеленски

ninja

ГРАЃАНИТЕ ДОНИРААТ ТОПЛА ОБЛЕКА, СПАСУВАЧКИТЕ ТИМОВИ ТРГНАА ЗА ТУРЦИЈА

ninja

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

admin