2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Шкелзен Малиќи: Руските и српските служби стојат зад вооружените инциденти во Косово

Познатиот косовски аналитичар, Шкелзен Малиќи, во изјава за Kdp.mk вели дека „во неделата, се чини, српскиот претседател Александар Вучиќ и неговиот соработник Александар Вулин, шеф на Српската агенција за безбедност, паднале во замката на западните разузнавачки служби, бидејќи целата акција на косовската полиција била координирана со КФОР“, пренесува Инбокс7.

Во исто време, оценува Малиќи, тоа што се случи „било и лекција за премиерот Албин Курти зошто треба да биде во тесна координација со Западот“.

Малиќи, кој е меѓу најдобрите познавачи на албанско-српските односи, вели дека настаните на Косово почнале да се развиваат со кинематографска брзина, по неуспехот на последниот обид да се извлече дијалогот од ќорсокак.

Од оваа гледна точка, тој вели дека неделниот вооружен инцидент го има сценариото на тајните служби на Белград и Кремљ: „Се прекина таму каде што е најслаба врската на кризата, на северот на Косово. Само што сум убеден дека конфликтот кај Бањскиот манастир требаше да биде дел од друго сценарио, што беше спречено со навремена и успешна интервенција на косовската полиција. Се уште не знаеме што точно се случило кога и како бил убиен косовскиот полицаец Буњаку, а бил повреден неговиот колега, но сите други познати околности говорат за сценарио кое предвидувало напад врз манастирот Бањска, веројатно со жртви од редовите на аџии од Нови Сад и од монаси, за што потоа би била обвинета косовската полиција, а со тоа би се докажала пропагандата на режимот на Вучиќ дека е загрозен животот на Србите на Косово. Можеби тоа беше обид да се направи страшно злосторство како она во Парачин во 1997 година, по кое Милошевиќ обезбеди апсолутна власт во Србија, или како злосторството во кафулето „Панда“ во Пеќ, каде, според јавното признание на Вучиќ, српската тајна полиција била таа што ликвидираа пет млади Срби, за потоа да ја обвинат ОВК за тероризам!“, вели Малиќи.

Според него, групата од манастирот Бањска „не ги претставува Србите на Косово“: „Тоа е оркестрирана група платеници и измамени идеалисти кои се поддржани и контролирани од тајните служби на Белград и Москва. Всушност, косовските Срби се најголемите жртви на секојдневните криминални политики. Мислам дека сега барем дел од демократски ориентираните Срби ќе се разбудат од наркозата и контролата на проруската и српската пропаганда. Србија сега е пред голема пресвртница, вештачки надуениот балон на „српскиот свет“ може наскоро да пукне и дури тогаш Србите да бидат во опасност, – не од Албанците, Северот е под контрола на пактот НАТО, – туку од последиците на сценаријата во Србија. Затоа, сега е важно да се разоткријат криминалните сценаристи за да се види кој стои зад лажните национални интереси“.

„Веројатно, на мнозинството од терористичката група и беше дозволено да го напушти Монастир, по заробувањето на некои нејзини членови. Сега во свои раце го имаат барем Вулини, а можеби и Вучиќ, да го завршат процесот на дијалог или да го компромитираат или соборат Вучиќ од власт“, ​​заклучува Малиќи, нагласувајќи дека во исто време неделните случувања „биле и лекција за премиерот Албин. Курти зошто треба да биде во тесна координација со Западот“.

Related posts

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

СПАК побара апсење на Ахметај

admin

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin

Има ли владата план како да поминат уставните измени?

admin

По обуката со Ф-35 пилотите изгледаат како да имаат 100 години

admin

Работа или смрт – Заштедата на компаниите преку здравјето на работникот е на штета на газдите

admin