2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

ВИДЕО | Блинкен во непожелна ситуација: “Престанете да убиете деца во Газа”

Сведочењето на државниот секретар Антони Блинкен пред Комитетот за доделување средства на Сенатот беше прекинато во вторникот бидејќи демонстрантите повикаа на прекин на огнот во Појасот Газа.

Сведочењето на Блинкен беше дел од сослушувањето на кое се разгледуваше барањето за дополнително финансирање за националната безбедност на администрацијата на Бајден. Повеќе пати беше прекинуван од извици од публиката. Се слушаше една жена како вика „Луѓето не се животни!” пред да биде одведен надвор. Друг извика „Примирј сега!” Други тивки демонстранти седеа во комората со кренати раце и обоени во црвено, а знаците што ги носеа некои повикуваа на прекин на огнот и крај на американското финансирање во Израел.

Според соопштението испратено до CBS News, демонстрантите биле од организацијата наречена CODEPINK. Според организацијата, повеќе членови, вклучително и 29-годишниот ветеран на американската армија и поранешен дипломат, полковник Ен Рајт и мировниот активист Дејвид Бароус, биле уапсени поради нивните постапки. CODEPINK рече дека црвено обоените раце на тивките членови на публиката требало да ја симболизираат крвта.

Related posts

Скандалозен прекин на емисијата “Само вистина”, Мирчевски го избрка Рамадани од студиото

admin

ИЗБОРИТЕ ВО САД ОДЛУЧУВААТ ЗА ДЕМОКРАТИЈАТА ВО ЗЕМЈАТА

ninja

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

ninja

Кои министерства и општини трошат струја прекумерно?

ninja

Пукање во фабриката на Мерцедес, 2 убиени

admin

МОЖНИ ЛИ СЕ ПРЕГОВОРИ ЗА СТАВАЊЕ КРАЈ НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА?

ninja